Soros'tan önemli açıklamalar

Soros'tan önemli açıklamalar

AÇIK TOPLUM KURUCUSU SOROS, DÜNYADAKİ DALGALANMANIN NEDENİNİ AÇIKLADI.

Soros'tan önemli açıklamalar
16px
24px
20.06.2006 14:16
ABONE OLgoogle

Toplum Enstitüsü Kurucusu George Soros, dünyadaki dalgalanmanın tetikleyicisinin Japonya olduğunu belirterek, "Uluslararası piyasalarda yaşananlar aşırı likiditenin bir düzeltmesi. Bu durum Japonya'nın sağladığı aşırı likiditeyi 22 trilyon yen azaltmasından kaynaklandı" dedi. Soros, Kıbrıs konusunun müzakere sürecinin önünde engel olmaması gerektiğini de söyledi.

Ünlü spekülatör işadamı George Soros, kurucusu olduğu Açık Toplum Enstitüsü'nün ev sahipliğinde Conrad Otel'de basın toplantısı düzenledi. Çeşitli ülkelerde vakıflar kurduğunu belirten Soros, bu vakıfların o ülkelerde demokrasiyi desteklemeye çalıştığını söyledi. Soros, devrimlerin hükümetten memnun olunmadığı durumlarda ortaya çıktığını ifade ederek, "Ben devrimlerden yana değilim, devrimleri hiç bir şekilde desteklemiyorum. Devrim, her zaman demokrasiyi getirmez. Demokrasiyi inşa etmek çok uzun ve zorlu bir süreci gerektiriyor. Vakıflar ve ben, demokrasiler konusunda destekçiyiz. Gürcistan'da devrimden sonra yeni hükümeti destekledik. Gürcistan'da çok iyi bir ilerleme kaydettik. Bu tarz faaliyetleri her zaman desteklemeye devam edeceğim. Liberya'da benzer durum söz konusu, Nepal'de de böyle bir durum söz konusu olabilir" dedi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Soros, piyasalardaki dalgalanmanın nedenini Japonya olarak açıkladı. Soros, "Japonya Merkez Bankası'nın aşırı likiditeyi enjekte ettiğini biliyoruz. Bu durum Japonya'da işletilemedi ve bu paranın büyük kısmı dünya piyasalarına kayış gösterdi. Kuruluşlar, Japonya'dan borçlandılar ve tahviller aracılığıyla satın alma gerçekleştirdiler. Türkiye'den Brezilya'ya kadar çok sayıda ülke bundan bu şekilde yararlandı. Bu likidite, 32 trilyon yenden 10 trilyon yenin altına kadar azaltıldıktan sonra bu durumun dünya çapında bir etkisi oldu. Kurlar, para birimleri ve hisse senetleri etkilendi. Bu bir anlamda aşırı likiditenin düzeltilmesi oldu" diye konuştu.

Bu durumun Türkiye piyasalarını da etkilediğini belirten George Soros, "Dünyadaki dalgalanmanın tetikleyicisi Japonya. Uluslararası piyasalarda yaşananlar aşırı likiditenin bir düzeltmesi, bu durum Japonya'nın sağladığı aşırı likiditeyi 22 trilyon yen azaltmasından kaynaklandı" ifadelerini kullandı. AB'deki faiz artışının da çok önemli bir gelişme olduğunu belirten Soros, bu durumun özellikle konut piyasasını etkilediğini söyledi. George Soros, konut piyasası aracılığıyla tüketici talebinin de etkilendiğini belirterek, uzun vadeli olan bu gelişmenin tam etkilerinin henüz hissedilmediğini ifade etti.

Türkiye'nin AB üyeliği konusunda açıklamalarda bulunan Soros, şunları söyledi:

"Türkiye daha açık ve daha demokratik bir toplum haline geldi. Türkiye çok önemli adımlar attı. Türkiye'de temel anlamda çok olumlu gelişmeler var. Türkiye'nin üyelik için müzakerelere başlaması çok olumlu bir gelişme. Bu süreç çok sağlıklı bir süreç olacaktır ve cesaretle desteklenmesi gereken bir durum. Kişisel olarak herhangi bir görüş bildirmek istemiyorum. Hiçbir zaman mükemmel diye bir şey yoktur. Her zaman açık toplum, mükemmel olmayan bir toplumdur. Açık toplumun içinde iyileşmelere açık olan pek çok unsur vardır. İyileşme yapılacak çok alan var. ABD için de bu durum geçerli. İyileşme için alınması gereken çok mesafe var. Türkiye'nin Ermenistan'la daha yakın ilişkiler kurma konusunda şansı olabilir. Bu durum, her iki ülkenin tutumuna bağlı. Bu konuda ilerlemeler kaydedilmesini ümit ederim."

Soros, ABD hükümetiyle ilgili bir soru üzerine, "Bush hükümetine çok eleştirel bakıyorum. Bush hükümeti, teröre savaş açtığı zaman bizi yanlış yönlendirdi. Soyut bir kavrama karşı savaş açtık. Bu savaş hiçbir zaman sona ermeyecek. Amerika'nın baskın dünyadaki güçlü pozisyonunun altını oyuyor. Üretkenlik

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde