Sönmez tekstilde üretime başlayamıyor

Sönmez tekstilde üretime başlayamıyor

Sönmez Filament, durumun daha kötüye gitmesi nedeniyle tesislerini 6 Kasım tarihine kadar kapattı.

Sönmez tekstilde üretime başlayamıyor
16px
24px
07.10.2008 08:45
ABONE OLgoogle

Olumsuz piyasa koşulları nedeniyle ağustos ayında üretime bir ay ara veren Sönmez Filament, durumun daha kötüye gitmesi nedeniyle tesislerini 6 Kasım tarihine kadar kapattı.

Sönmez Grubu bünyesinde faaliyet gösteren iplik üreticisi Sönmez Filament, piyasalardaki olumsuz koşulların daha da kötüye gitmesi nedeniyle, üretime ara verme kararının süresini 1 ay daha uzattı. Sönmez Filament tarafından dün İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na (İMKB) yapılan açıklamada, küresel krizin yansımaları ile alacakların tahsilindeki gecikmeler ve imkansızlıklara dikkat çekilerek, üretime daha önce 6 Ekim'e kadar verilen aranın, bir ay daha devam ettirilmesinin zorunlu olduğu ifade edildi.

6 Kasım'a kadar üretim yapılmayacak olan tesisler kapalı tutulacak. Bu süre zarfında çalışanlardan ücretli izin hakkı olanlara izinleri kullandırılacak, diğerlerine ise ücretsiz izin verilecek. Sönmez Filament'te 30 Haziran 2008 itibari ile 229 personel istihdam ediliyor.
 
Zararı yüzde 118 arttı

Sermayesinin yüzde 27,99'u Celal Sönmez'e, yüzde 17,96'sı Sönmez Endüstri Holding'e, yüzde 15,43'ü Sönmez A.S.F.'ye, yüzde 12,91'i ise Sönmez Pamuklu'ya ait olan Sönmez Filament'in yüzde 25,91 hissesi ise İMKB'de işlem görüyor.

Sönmez Filament 27 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, piyasalarda süre gelen olumsuz koşullarda bir iyileşmenin görülmediğine işaret etmişti. Açıklamada dampingli ithalatın artan bir hızla devam etmesi, elektrik, doğalgaz, hammadde ve malzemeler gibi üretim girdilerinden kaynaklanan yüksek boyuttaki maliyet artışları ve döviz kurlarındaki düşük seviyeler nedeniyle üretime verilen aranın devam ettirilmesinin zorunlu hale geldiği vurgulanmıştı. Sönmez Filament'in satış gelirleri, bu yılın ilk yarısında, 2007'nin aynı dönemine göre yüzde 13,2 oranında azalarak 23.8 milyon YTL'ye indi. Şirketin zararı ise yüzde 118 oranında artarak 2 milyon 691 bin YTL'ye çıktı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde