Şimdi de Belçika krizde

Şimdi de Belçika krizde

Fortis ve Dexia'yı kurtarırken bütçesini zorlayan Belçika kaynak arayışına girdi

Şimdi de Belçika krizde
16px
24px
13.10.2008 14:24
ABONE OLgoogle

Küresel finansal krizde dev bankaları Fortis ve Dexia'yı kurtarmak için milyarlarca avro kaynak aktaran Belçika, AB'nin Maastricht kriterlerine uygun 2009 yılı bütçesi için 2,5 milyar avro kaynak arayışına başladı.

Belçika Başbakanı Yves Leterme, bütçe gelirleri artırmak için alınacak önlemlerde "halkın alım gücüne zarar verilmeyeceği" güvencesi verdi.
Leterme, ekonominin "cansız" olduğu bir dönemde geçmişte yapılanlardan farklı olarak, "tüketici güvenini mevcut düzeyinde tutmanın ve rekabet güçlerini korumaları için şirketlere destek vermenin" önemini bildiklerini vurguladı.

Fortis ve Dexia bankasının kurtarılmasında yaklaşık 7 milyar avro yükün altına giren Belçika hazinesi, bu miktarın 4,5 milyar avrosunun karşılığını bulduğunu açıklamıştı.

Federe yapılı Belçika'nın bütçe açığını kapatmak için trafik cezalarının tahsilatını hızlandırması ve Flaman, Valon ve Brüksel otonom bölgelerinden merkezi bütçeye daha fazla katkı talep etmesi bekleniyor.

2009 yılı için yüzde 1,2 büyüme öngören Belçika'nın bu rakamı tutturamaması halinde, AB limitlerinin üzerindeki bütçe açığı 5 milyar avroya kadar çıkabilecek.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde