Satışı Cevahir kilitledi

Satışı Cevahir kilitledi

CEVAHİR ALIŞVERİŞ MERKEZİ'NİN YABANCILARA SATIŞI'NIN NEDEN ERTELENDİĞİ BELLİ OLDU.

Satışı Cevahir kilitledi
16px
24px
01.05.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Türkiye'nin en büyük alışveriş merkezi Cevahirin satışı, projenin ortakları Cevahir Holding ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) arasındaki anlaşmazlığa takıldı. 300-350 milyon dolar arasında yatırım maliyeti olan alışveriş merkezi için Avrupa ve Ortadoğu'dan 10'un üzerinde talip yarışırken, fiyat son olarak 750 milyon dolara kadar çıktı. Bir ingiliz firmanın verdiği 750 milyon dolarlık teklif, belediye tarafından olumlu karşılanırken, projenin müteahiti olan Cevahir Holding fiyatı beğenmeyince satış kilitlendi. Ortaklar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle dev alışveriş merkezinin saüşı başka bir zamana ertelenirken, yapıma firma Cevahir Holdingin Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Cevahir, "Burayı 1 milyar doların alünda fiyata satmam" dedi.

Belediyeye dava
1989 yılında başlanan inşaatı geçen yıl tamamlanarak Ekim ayında hizmete giren alışveriş merkezinin şansı için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da 'ricası'yla geçen yıl sonunda çalışmalara başlanmıştı. Ancak saüş konusu ortaklar arasında sorunlara neden oldu. İki taraf arasında daha önce açılan davalar nedeniyle problem yaşadı.

Halen Cevahir Kültür Merkezi tarafından işletilen alışveriş merkezinin gelirlerinden Cevahir Holding ve IBB'e yüzde 45'er pay alıyor. Geriye kalan yüzde 10'luk kısım ise Cevahir Holding'in İBB hakkında açtığı dava nedeniyle makeme tarafından 'emanet hesabında' tutuluyor. Davanın sonuçlanmasının ardından söz konusu tutarın taraflar arasında paylaştırılacağı kaydediliyor. Cevahir söz konusu davayı geçmiş belediyelerin hataları nedeniyle alışveriş merkezinin zamanında bitirilememesi yüzünden zarar ettiği gerekçesiyle açmışü.

VATAN'a konuşan Cevahir Holding Yönetim Kurulu Başkanı ibrahim Cevahir, "Satısın ertelenmesinin davayla ilgisi yok. O sorun çözülür. Ancak fiyati beğenmedim, l milyar doların altına burayı satmam" dedi.

İznim olmadan asla
İbrahim Cevahir, sözlerini şöyle sürdürdü:" Bugün Ataköy'de bir daire yapılıyor metrekaresine 2 bin-2 bin 500 dolar isteniyor. Ben de buranın metrekaresini 3 bin doların altında satmam. Çünkü bir daha böyle güzel inşaat yapamam. Bana diyorlar ki 'sat çünkü fiyatlar çok iyi. Yabancıların ilgisi azalırsa fiyat düşer'. Ben de diyorum ki, benim malım değil mi? Düşerse kucağıma düşer. Ben istemeden belediye kendi payını da satamaz. Çünkü alacak adam benimle uğraşmak zorunda kalacak. Buna da kimse yanaşmıyor."

1 milyar $ verdiler
İbrahim Cevahir, alışveriş merkeziyle ilgili kendisine l milyar dolarlık teklifin geldiğini ancak yöntemi beğenmediği için kabul etmediğini söyledi. Cevahir şunları aktardı: "Bana satışı kilitleme Belediye'nin payını 750 milyon dolara alalım, seninkini l milyar dolardan alırız dediler. Teklifi kabul etmedim. Sonuçta burası satılmak zorunda değil. Bu şansı Başbakan rica etmişti. Buradan sağlanacak gelirle hem belediye, hem de bizim binlerce kişiye iş imkanı sağlayacağını kaydedip, istekte bulunmuştu."
 
Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde