Saddam'ın mezarına ziyaretçi akını...

Saddam'ın mezarına ziyaretçi akını...

Irak"ın ABD tarafından devrilen ve yargılandığı Duceyl davasında aldığı idam cezası önceki gün şafak vakti infaz edilen Devlet Başkanı Saddam Hüseyin için doğduğu yer olan Tikrit"te birçok yas çadırı kuruldu.

Saddam'ın mezarına ziyaretçi akını...
16px
24px
01.01.2007 20:24
ABONE OLgoogle

Tikrit"teki AFP muhabiri, kentin birçok yerinde kurulan çadırlarda Kur"an-ı Kerim okunduğunu, kente araçlarla girişlerin hala kapalı olduğunu bildirdi. İnsanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle asılan Saddam Hüseyin, Tikrit yakınlarındaki doğduğu köy Avca"da dün toprağa verilmişti.

SADDAM'IN KIZI GÖSTERİYE KATILDI

Irak"ın idam edilen devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin"in büyük kızı Raghad, Ürdün"ün başkenti Amman"da yüzlerce kişinin idama karşı düzenlediği gösteriye katıldı.

Raghad"ın, Saddam Hüseyin"in asılmasına karşı düzenlenen gösteriye katılanlara teşekkür etmek için kısa bir süre gösteride yer aldığı belirtildi.
Siyah giysiler içindeki Raghad, kalabalığa hitaben, "Allah sizi korusun, şehit Saddam"a gösterdiğiniz saygıdan dolayı hepinize teşekkür ederim" dedi.
Gösteri, hekim, mühendis ve avukatları bir araya getiren meslek sendikalarının çağrısıyla, Amman"ın merkezindeki bir sendika binası önünde düzenlendi. Raghad, Amman"da yaşıyor.

GÖSTERİLER

Öte yandan, yüzlerce Saddam Hüseyin yanlısının Tikrit yakınlarındaki El Dur"da gösteri düzenlediği bildirildi.

Çoğu silahlı oldukları belirtilen göstericilerin, "Biz Baas mensuplarıyız" diye bağırdıkları belirtildi.

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu göstericilerin, üzerinde "Şehit ve kahraman" yazan, geleneksel Arap kıyafeti içindeki Saddam Hüseyin resimleri ile Irak bayrağı taşıdıkları ifade edildi.

Göstericilerden 27 yaşındaki Luay Taih, "Saddam ölmedi, kalbimizde yaşıyor. Buraya, Saddam"ı asmaya cüret eden Irak hükümetini kınamaya geldik" dedi. Kendini "Saddam savaşçısı" olarak tanıtan bir gösterici de, "Bizler, (Başbakan Nuri El) Maliki ve Irak hükümetini kınamak için mücahitleri, İslam ordusunu, Baas partisini temsil ediyoruz" dedi.

Göstericiler, radikal Şii lider Mukteda Sadr için "korkak", Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi lideri Abdülaziz El Hekim için de "işgalci hesabına çalışan hain" nitelemesinde bulundu.

Saddam Hüseyin iktidarında tek parti olan Baas partisi, 2003"de rejimin düşmesiyle kapatılmıştı.

Gösteri sırasında, güvenlik gücünün ortada görünmediği belirtildi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde