Sabancı ve Koç bölgesel ortak

Sabancı ve Koç bölgesel ortak

İstanbul'da yapılacak finansal krizin ilk bölgesel toplantısı Dünya Ekonomik Forumu'nda siyasetçiler ve işadamları krizi masaya yatıracak..

Sabancı ve Koç bölgesel ortak
16px
24px
29.10.2008 10:47
ABONE OLgoogle

Dünya Ekonomik Forumu (WEF)'in ilk 'Avrupa ve Orta Asya' toplantısı 30 Ekim - 1 Kasım 2008 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek.

Dünya çapında etkileri görülmeye başlayan küresel finansal krizin ilk bölgesel WEF toplantısı olma özelliği taşıyan organizasyonda "Ortak bir gelecek tanımlamadaki zorluklarla yüzleşmek" temasıyla bir dizi toplantı gerçekleştirilecek. 'Krizden doğan iş olanakları', 'jeopolitik hareketler ve siyasi işbirliğinde güveni yeniden inşa etme', 'enerji ve kaynak güvenliği', 'Orta Asya: işbirliği çerçevesini ve dünyadaki yerini yeniden tanımlamak', 'Türkiye ve ülkenin bölgedeki liderlik rolü: Avrupa, Asya ve Ortadoğu arasında köprü olması' konularının konuşulacağı toplantılara Arnavutluk, Kırgızistan, Karadağ, Pakistan, Gürcistan, Afganistan, Kosova, Letonya olmak üzere dokuz devlet ve hükümet başkanı ile 21 bakan katılacak.

Toplantıya Türkiye'den ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Nazım Ekren, Dışışleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in katılması bekleniyor.

Time Türkiye'ye özel yer ayırdı

Dünya Ekonomik Forumu'na Time da sayfalarında yer ayırdı. Özel hazırladığı dosya konusunda işlediği Türkiye'den "Yıllar süren ateşli büyümeden sonra Türkiye daha yavaş büyüyen belirsiz bir gelecek için kendini sağlama alıyor" diye bahseden Time habere Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ile yaptığı görüşme ile başladı.

Dergi, Türkiye'nin 2001'de yaşadığı krize rağmen bugün geldiği noktada IMF ile yaptığı 10 milyar dolarlık borç anlaşması fırsatı olduğu halde yenilemediğini sayfalarına taşıdı. Time Türkiye'nin enerji, otomotiv ve perakendedeki gelişmelerine değinerek, Oyak'ın CEO'su Coşkun Ulusoy, Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner ve Otomotiv Sanayi Derneği Genel Sekreteri Ercan Tezer'in de görüşlerine yer verdi.

Sabancı ve Koç bölgesel ortak

* STRATEJİK ORTAKLAR
Audi, Chevron, Credit Suisse, Doğuş Grubu, KPMG, Lenovo, Microsoft, Morgan Stanley, PWC, Satyam, Coca Cola, Xenel

* BOLGESEL ORTAKLAR
Ithmaar Bank, Koç Holding, Sabancı Holding

* ZİRVE DESTEKÇİLERİ
Abraaj Capital, Gulf Finance House, International Corporation

Bankacılık modelleri de tartışılacak

Avrupa, Türkiye, Rusya, Orta Asya ve Orta doğu'dan uluslararası ve bölgesel işadamları, hükümet temsilcileri, medya, kültürel ve dini liderlerin katılacağı toplantıda bölgelerin gelecekte yüzleşecekleri ortak sorunlar da görüşülecek. Toplantıyla ilgili görüşü alınan BNP Paribas Group Başdanışmanı Jean Lemierre, "Bu etkinlik - sadece Kafkasya'nın değil - bütün finansal tartışmaların göbeğinde bir etkinlik olacak.

Bu bölgede gelişen farklı bankacılık sistemi modellerinin krize karşı nasıl mücadele ettiklerini gösterecek. Eminim bu toplantı çok önemli fırsatların ve görüşlerin paylaşılacağı bir ortam yaratacak" dedi.

Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde