Rusya'dan ABD'ye yeni cephe uyarısı

Rusya'dan ABD'ye yeni cephe uyarısı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'yi Irak dışında başka cepheler açma konusunda uyararak, bunu kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Rusya'dan ABD'ye yeni cephe uyarısı
16px
24px
21.02.2007 16:34
ABONE OLgoogle

Lübnan Al-Vatan Al-Arabi dergisine açıklamalarda bulunan Lavrov, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Irak dışında herhangi bir ülkeye müdahale etmelerini kabul etmeyeceklerini, buna İran'ın da dahil olduğunu açıkladı.

Lavrov, çatışmaların Irak'ın dışına taşıması durumunda sonu alınamayacak bir kaosun çıkabileceğini ve bunun Ortadoğu ile sınırlı kalmayacağı uyarısında bulunarak, "Washington'un bunu anladığını sanıyorum." dedi.

ABD'nin nükleer çalışmalarından dolayı İran'la sorunlu devam eden ilişkileri 11 Ocak'ta bu ülkenin Erbil Konsolosluğu'nu basarak beş resmi görevliyi tutuklaması sonrası gerginleşmeye başladı. Amerikalı askerler ofiste bulunan tüm bilgisayar ve teknik malzemelere hiç bir açıklama yapmadan el koymuşlardı. ABD, İran'ı Irak'ta artan direnişe destek vermekle suçluyor.

ABD IRAK'TAN ÇEKİLME TAKVİMİNİ AÇIKLAMALI

Rus Bakan, koordine edilmiş ve iyi planlanmış bir çekilme takviminin Irak'ta istikrarın sağlanmasına büyük katkı sağlayacağına işaret ederek, "Bu çekilme Irak'ta güvenlik korunarak aşamalı bir şekilde yetkiler ve sorumluluklar Iraklılara devredilerek gerçekleşmelidir. Bunun için Irak polisi, hukuki yapı ve askeri güç hızlı bir şekilde yeniden güçlendirilmesi gerekir." açıklamasında bulundu.

Irak'ın işgal edildiği 2003 yılından bu yana işgale karşı çıkan Rusya, yabancı güçlerin Irak'tan çekilmesi gerektiğini her fırsatta tekrarlıyor.

ABD RUSYA'YA KARŞI NÜKLEER ÜSTÜNLÜK KURMAK İSTİYOR

Rossiyskaya Gazeta'ya yaptığı açıklamada da ABD'nin Rusya'ya karşı nükleer üstünlük kurmak istediğini iddia eden Lavrov, ABD'nin Polonya ve Çek Cumhuriyeti'ne kurmak istediği füze savunma sistemlerinin İran ve Kuzey Kore'ye karşı olduğuna inanmadıklarını söyledi.

Rusya'nın hemen yanıbaşına yerleştirilen sistemin Rusya'dan gelebilecek füzelere karşı alınmış bir savunma olduğunu iddia eden Lavrov, füze savunma sisteminin ABD'ye ilk saldırı üstünlüğü kazandıracağını söyledi. Lavrov "Füze savunma sistemi ile ABD öncelikle ilk saldırı hakkını elinde bulundururken ikinci olarak da kendisine yönelebilecek saldırılara karşı korunma üstünlüğü kazanmış oluyor." dedi.

Münih Konferansında sert çıkış yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Washington'ı tek başına uluslararası arenada güç kullanmakla suçlamış ve silahlanma yarışını teşvik ettiğini söylemişti. Lavrov, Putin'in açıklamalarını da hatırlatarak ABD'nin füze savunma sistemlerine karşı önlem alacaklarını bunu bir telaş içinde ve silahlanma yarışına sebep olacak bir tarzda yapmayacaklarını söyledi.

Uzmanlar, Lavrov'un bu açıklamaları ABD ile Rusya arasında oluşan güvensizliğin Soğuk Savaş dönemine yakın olduğu uyarısını yapıyor. ABD'nin demokrasi taleplerini kendine baskı aracı olarak kullandığını iddia eden Rusya ile bu ülke arasında; NATO'nun genişlemesi ve uluslararası sorunların bir çoğunda görüş ayrılığı bulunuyor.

NATO-RUSYA GÖRÜŞMESİ ERTELENDİ

Lavrov, NATO ile Rusya'nın füze savunma sistemleri ile ilgili görüşmelerin ortak konseyde ele almayı düşündüklerini, ancak bilinmeyen bir nedenle görüşmelerin tehir edildiğini söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı, "Erteleme sanırım ABD'nin ulusal savunma sistemi ile ilgili yeni taktikler belirleme isteğinden kaynaklanıyor." yorumunda bulundu.

Moskova/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde