'Rüşvet verenleri açıklatacağım'

'Rüşvet verenleri açıklatacağım'

Ali Müfit Gürtuna"ya yönelik çıkışı ile dikkati çeken İTO eski Başkanı Mehmet Yıldırım, “İki gündür beni paşalar arıyor. CHP lideri Deniz Baykal da aradı. Cesaretimden dolayı tebrik ettiler” dedi

'Rüşvet verenleri açıklatacağım'
16px
24px
18.11.2006 07:48
ABONE OLgoogle

Ali Müfit Gürtuna"ya yönelik çıkışı ile dikkati çeken İTO eski Başkanı Mehmet Yıldırım, “İki gündür beni paşalar arıyor. CHP lideri Deniz Baykal da aradı. Cesaretimden dolayı tebrik ettiler” dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) eski Başkanı Mehmet Yıldırım ile Büyükşehir eski Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna arasındaki “1 milyar dolarlık servet” tartışması giderek alevleniyor. Sözlerinin arkasında olduğunu, dün kendisini pek çok paşanın ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal"ın aradığını ve “Bir sen yürekli çıktın, doğruları söyledin” dediğini belirten Yıldırım, hukukçularına da ilginç bir talimat verdi. Gürtuna"nın döneminde rüşvet verenlerin 5 yıllık zaman aşımına uğrayıp uğramadığını incelettiğini kaydeden Yıldırım, “Rüşvet alan da veren de ceza alır. Hukukçularıma araştırma yaptırıyorum. 5 yıllık zaman aşımı devreye girdiyse rüşvet verenler ceza almayacağı için ortaya çıkar. Ben de onlara rüşvet verenleri bulup açıklama yaptıracağım” dedi.

Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu servet sadece Gürtuna da yok. Diğer belediye başkanlarında da var. Tayyip Bey"de de var. Üstelik Tayyip Erdoğan"dan sonra belediye bütçesi yüzde 100 büyüdü. Büyümeye göre kazancı hesaplarsanız Gürtuna"nın 1 değil 2 milyar dolarının olması lazım. Bana dava açacakmış, açsın. Bakalım bu konuşmalarımdan sonra nereden bana gelecekler? Yine defterlerimi isteyecekler mi? Ama benim verilmeyecek hesabım yok.”

Sadece İstanbul"da değil diğer illerde de benzer durumların yaşandığını ifade eden Mehmet Yıldırım, yine iddialı sözler sarfetti. Yıldırım, “Ankara"da veya bunların elinde olan diğer yerlerde de durum farklı değil. Hem kendi yandaşlarına iş veriyorlar hem de avanta alıyorlar. Almadan veren yok. Kimse de sesini çıkarmıyor” diye konuştu.

Ailesinin 80 yıldır vergi mükellefi olduğunu, her kuruşun hesabını verdiğini de belirten Yıldırım, Gürtuna"nın kendisinden önceki dönemden güç aldığını savundu. Yıldırım, “Bu ülkede artık birileri doğruları söylesin. Sen vergini tam ödeyeceksin, Sonra birileri gelip 1 yılda voliyle vurup gidecek. Gürtuna kendisinden öncekinden güç alıyor. "O ülkeyi yönetiyor, cumhurbaşkanlığına gidiyor, ona bişey olmadı bana da olmaz"diyor... Ben yine söylüyorum, bu iş başkanlık maaşıyla olmaz” diye konuştu.

Nitelikli rüşvet için zamanaşımı 10 yıl
YIldIrIm"In avukatlarıma inceletiyorum dediği yasayı biz mercek altına aldık. Gürtuna"nın belediye başkanı olduğu dönem yürürlükte olan eski TCK"nın 212. maddesine göre rüşvet alan ve rüşvet veren kişilere ilişkin zamanaşımı hesapları şöyle:

1 Haziran 2005"e kadar yürürlükte olan eski TCK"ya göre kamu görevlisine, zaten yapmak zorunda olduğu bir işi yapması için rüşvet (basit rüşvet) verenlere verdiği rüşvetin 10 katı kadar para cezası verilmesi öngörülüyordu. Bu suçun zamanaşımı süresi 5 yıldı. Ancak 1 Haziran 2005"de yürürlüğe giren yeni TCK"da basit rüşvet, veren açısından suç olmaktan çıkarıldı. Buna göre bu tür bir olayda kamu görevlisine rüşvet veren kişiye hiç ceza verilmiyor. Yeni TCK"nın bu hükmü eski TCK döneminde işlenen suçlarda da “sanık lehine hüküm” olduğu için uygulanıyor. Kamu görevlisine yapması gereken bir işi yapmaması, yapmaması gereken bir işi yapması için rüşvet (nitelikli rüşvet) verenlere 4 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası öngörülüyordu. Buna göre bu suçun zamanaşımı süresi de 10 yıl. Yeni TCK"da bu suçun cezası değişmedi.

Necla Dalan/Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde