Rum basını: Papadopulos devrildi

Rum basını: Papadopulos devrildi

Rum basını, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde dün yapılan ilk tur başkanlık seçimlerini manşetten verdi.

Rum basını: Papadopulos devrildi
16px
24px
18.02.2008 15:22
ABONE OLgoogle
Rum basını, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde dün yapılan ilk tur başkanlık seçimlerini manşetten verdi. Favori gösterilen Tasos Papadopulos devrinin artık sona erdiğini yazan gazeteler, ikinci turda yarışacak olan Kasulidis ve Hristofyas'ın Papadopulos'un desteğini almak için girişimlere başladıklarını duyurdu.

POLİTİS: "PAPADOPULOS DÖNEMİ BİTTİ"

"Papadopulos dönemi bitti" manşetiyle çıkan Politis gazetesi, artık politika sahnesinin değiştiğini yazdı. Halkın, yüzde 31,79 oyda kalan Papadopulos ve politikalarına karşı oy kullandığının altını çizen gazete Kasulidis'in yüzde 33,51'le birinci, Hristofyas'ın ise yüzde 33,29'la ikinci olduğunu yazdı. Gazete, Papadopulos'un havada asılı kalan politikalarının ikinci tur kapısını kapadığı yorumunda bulundu.

Öte yandan Kasulidis'in demecine yer veren Politis, Kasulidis'in "güçlerimizi birleştirmenin zamanı geldi" diyerek Papadopulos'a göz kırptığını yazdı. Kasulidis, "Birlikte hareket etmenin zamanı geldi" diyerek Papadopulos cephesiyle güç birliği yapabileceğini ima etti. Hristofyas ise, Papadopulos'la ortak değerler konusunda mücadele verdiklerini söyleyerek Papadopulos taraftarlarının 24 Şubat'ta AKEL'i desteklemelerini umduğunu söyledi.

ALİTHİA: "KASULİDİS BİRİNCİ"

"Birlik" manşetiyle çıkan Alithia gazetesi, Kasulidis'in son altı ayda yapılan anketleri yanıltarak birinci çıkmayı başardığını duyurdu. DİKO'nun Kasulidis'le işbirliği yapacağına dair kolay fark edilir bir eğilim olduğunu yazan gazete, EDEK'in ise Hristdofyas'ı destekleyeceğini bildirdi.

TO THAROS: "PAPADOPULOS CEPHESİNDE ŞOK"

"To Tharos" gazetesi ise, Kasulidis'le yaptığı röportajı manşetten verdi. Kasulidis'in "Gelin Kıbrıs'ı Kurtaralım" sözlerini başlığına çeken gazete, Papadopulos cephesinde ise şok yaşandığını yazdı. Anketlerde ikinci tura kalmasına kesin gözüyle bakılan Papadopulos'un kaybetmesi sürpriz olarak değerlendirildi.

SİMERİNİ: "YENİ POLİTİK DEKOR"

"Devrilme-Kasulidis birinci" başlıklı haberinde Simerini gazetesi, dün yapılan ilk tur başkanlık seçimlerinin yeni bir politika dekoru ortaya çıkardığını yazdı. Rum tarihinde ilk defa siyaset sahnesinin halkın önüne DİSİ ve AKEL'i en güçlü politik güçler olarak çıkardığını yazan gazete, yeni durumun 1960 kuşağının iktidarını sona erdirdiği yorumunda bulundu.

HARAVGİ: PAPADOPULOS İKİNCİ TURU KONUŞUYOR

"Halkın önünde diz çöküyorum" manşetiyle çıkan Haravgi gazetesi de, başkan adaylarından Dimitris Hristofyas'ın "Kıbrıs'ın kurtuluşu için daha insancıl bir toplum olma yolunda birlik ve ortak mücadele" mesajı verdiği yazdı. Hristofyas, vatandaşlarını daha güzel bir Kıbrıs'ı kurmak için birlikte hareket etmeye davet etti. Bu arada Papadopulos tarafında çok ağır bir havanın hakim olduğunu belirten Haravgi, Papadopulos'u destekleyen parti liderlerinin toplanıp, yenilginin sebepleri konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını yazdı. Taraflar, ikinci turda takınacakları tavır konusunda görüşme yaptılar.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde