Putin: “Rusya, Çin ve Hindistan arasında düşünce birliği var.”

Putin: “Rusya, Çin ve Hindistan arasında düşünce birliği var.”

Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintau, Hindistan Başbakanı Manmohan Singh'le mini bir zirve gerçekleştiren Putin, "Dünya sorunlarına yaklaşımda üç nükleer ülke aynı şeyleri söylüyor." dedi.

Putin: “Rusya, Çin ve Hindistan arasında düşünce birliği var.”
16px
24px
18.07.2006 13:32
ABONE OLgoogle

Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintau, Hindistan Başbakanı Manmohan Singh'le mini bir zirve gerçekleştiren Putin, "Dünya sorunlarına yaklaşımda üç nükleer ülke aynı şeyleri söylüyor. Bu durumu diplomatlarımız da teyit ediyor. Yapılması gereken koordinasyonla bu işbirliğinin çözüme katkıya dönüştürülebilmesidir." dedi.

Siyasi alanda işbirliğinin yanında ekonomik işbirliğine değinen Putin, fikir alışverişlerinin gerçekleşeceği zeminlerin oluşturulması gerektiğini belirtti. Dışişleri bakanları seviyesinde devam eden görüşmelerin sıklaştırılmasını isteyen taraflar, kısa zamanda yeniden bir araya gelecekeler. Hindistan ve Çin'in de G8'e dahil olmasını isteyen Putin, bu iki ülke olmadan enerji güvenliği, ya da nükleer konularda yapılacak çalışmalarda başarı sağlanamaz dedi.

Üç ülkenin politik bakışlarının yanında ekonomik olarak birbirlerini tamamlayan özelliklerine dikkat çeken Çin Cumhurbaşkanı, çok kutuplu dünyanın küresel güvenlik açısından daha sağlıklı olacağını savundu. Çin ve Hindistan da, 44 yıldır kapalı olan Tibet bölgesindeki sınır ticaretini iki hafta önce yeniden başlatmışlardı.  

St petersburg/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde