Prim affını doğru bulmuyorum

Prim affını doğru bulmuyorum

SSK ve Bağ-Kur prim aflarıyla ilgili Devlet Bakanı Mehmet Şimşek "İlke gereği afları doğru bulmuyorum" dedi.

Prim affını doğru bulmuyorum
16px
24px
23.05.2008 10:58
ABONE OLgoogle

SSK ve Bağ-Kur prim aflarıyla ilgili Devlet Bakanı Mehmet Şimşek "İlke gereği afları doğru bulmuyorum, kamu yararına görmüyorum" dedi. Bakan Şimşek, ancak yapısal bir sorunla karşı karşıya olduklarını bunun için önlem aldıklarını söyledi

IMF"NİN eleştirdiği SSK ve Bağ-Kur prim borçlarına yönelik afla ilgili Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ilke olarak afları doğru bulmadığını, kamu yararına da olmadığını söyledi. Şimşek, Hazine Müsteşarlığı"nda yapılan "Mahalli İdarelerin Mali Yönetimi Forumu3ndan çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Şimşek, sosyal güvenlikte prim affına yönelik bir soru üzerine de, ilke gereği afları doğru bulmadığını ancak, kamu alacakları konusunda yapısal bir sorunla karşı karşıya bulunduklarını ve bu nedenle kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasında bazı önlemler almak zorunda kaldıklarını ifade etti. Şimşek, kamu alacaklarının yapısal olarak çözümü konusunda da bundan sonra daha uzun vadeli adımlar atacaklarını vurguladı. Bütün bunların kamu maliyesinde bir gevşeme olarak algılanmaması gerektiğini de ifade eden Şimşek, geçen yılki faiz dışı fazla hedefini değiştirmeyerek bu yıl da aynen koruduklarını hatırlattı.

TAKIM RUHUYLA ÇALIŞIYORUZ

DEVLET Bakanı Mehmet Şimşek, bu hafta içinde ortaya çıkan, bazı üst düzey bürokratların istifasına yönelik iddialar ve Yargıtay Başkanlar Kurulu bildirisinin piyasaları nasıl etkilediğine ilişkin soruya yanıt verirken de, dünyada enerji ve gıda fiyatlarının yükseldiğini ve dünya genelinde ciddi sıkıntılar yaşanırken ve Türkiye"de de yüksek bir cari açık bulunurken, siyasi istikrarı bozmaya yönelik bir girişimin doğru olmadığını ifade etti. Şimşek "siyasi istikrar hepimizin menfaatinedir" diye konuştu. Merkez Bankası Başkanı ve Hazine Müsteşarı"nın istifa edeceği söylentileriyle ilgili de Şimşek, bunun tamamen dedikodu olduğunu belirterek "Ülkemizin daha iyi bir noktaya varması için hepimiz, takım ruhu içerisinde çalışıyoruz" dedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde