Pepe: Çevre cezaları çok artacak

Pepe: Çevre cezaları çok artacak

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, yeni çevre kanunu ile çevreyi kirletenlere kesilecek ceza miktarının çok artacağını belirtti. Bakan Pepe, 2007 sonuna kadar 8 adet zehirli atık bertaraf fabrikası kurulacağını söyledi.

Pepe:  Çevre cezaları çok artacak
16px
24px
24.07.2006 14:56Güncelleme: 27.10.2023 14:25
ABONE OLgoogle

Bazı ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Kocaeli'ye gelen Bakan Pepe, ilde çalışmalarını sürdürüyor. Pepe, bugün Kocaeli Çevre Müdürlüğü'nden brifing aldı. Müdürlük yemekhanesindeki brifingi Kocaeli Çevre ve Orman Müdürü Necati Farsak verdi. Farsak'ın İzmit'te bulunan BHC zehirli madde hakkında bilgi verdiği sırada Pepe, sözünü keserek emir verdi. Yeni ceza kanunu doğrultusunda ceza kesilmesini isteyen Pepe, "Buradan zamanında milyonlarca dolar para kazanırken iyiydi şimdi ise sahip çıkılmıyor. Emrediyorum, gerekli işlemi yapın ve bana bilgi verin" diyerek kararlılığını ortaya koydu.

Bakan Pepe, brifingden sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. CİHAN muhabirinin "Kocaeli Çevre ve Orman Müdürlüğü'nün son 6 ayda kestiği ceza, son 6 yılda kesilen cezaların toplamının kat kat fazlası. Bu kadar cezanın kesilmesine de Tuzla'daki zehirli varillerin katkısı büyük. Neden daha önce göz yumuluyordu da şimdi ceza kesiliyor" sorusuna Pepe şöyle cevap verdi:

"Yeni çevre kanunu çıkana kadar, çevre cezaları çok komik rakamlardaydı. İstanbul Tuzla'daki zehirli varillerin ortaya çıktığı sırada verebileceğimiz ceza 7 bin 850 YTL idi. Şimdi bu rakam kişiler için 1 trilyona, firmalara ise 3 trilyona kadar çıkıyor. Daha önceki cezaların az olması ve yaptırımlarının caydırıcı olmaması nedeniyle arzu edilen neticeyi alamıyorduk. Yeni çevre kanunu ile cezalar artırıldı ve yaptırımlar artırıldı. Bundan sonra kimsenin yaptığı yanına kar kalmayacak. Bu yaptırımlarla işin üzerine gitmemizle, bu yılsonuna kadar çok daha yukarı çıkacak. Yeni kanunla cezaları Ağustos'tan itibaren uygulayacağız. Bu rakamlar çok daha yukarı çıkacak. Bugüne kadar çevre cezaları arasında bulunmayan gürültü ve titreşim de bunun içine giriyor."

Çevreyi kirleten sanayi kuruluşlarına yönelik yapılacak çalışmaları da aktaran Pepe, Kocaeli'de ilk olarak en riskli 30 fabrikayı online ile takip edeceklerini söyledi. İlk olarak, fabrikaların bacalarının online olarak izlenebileceğini ifade eden Bakan Pepe, "Şimdiye kadar fabrikalar kendi bacalarının değerlerini kendi bilgisayarlarında izleyebiliyorlardı fakat biz ilk olarak merkeze de bağlayarak fabrikaların o anki emisyon değerlerini görebileceğiz. Bunu ilk olarak en kritik 30 tesiste yapılacak. Bu yöntemle oturduğunuz yerde fabrikaların durumunu kontrol edebileceğiz. Bu sistem sadece Kocaeli ile sınırlı kalmayacak Türkiye'deki tüm sanayi bölgelerinde kademe kademe uygulanacak" dedi.

Zehirli atık bertaraf edecek şirketlerin kurulması için başlattıkları çalışmaların sürdüğünü de dile getiren Pepe, 2007 sonuna kadar Türkiye'nin değişik yerlerinde 8 fabrika kurulacağını söyledi. Pepe sözlerini şöyle tamamladı: "İzmit zehirli atık bertaraf şirketi İzaydaş'ın kapasitesini artırma ve teknolojisini yenileme konusunda çalışmaları var. Biz İzaydaş gibi tesisleri Türkiye'nin organize sanayi bölgelerinde harekete geçmesini sağlayacağız. Netice aldığımız yerler var. Bazı bölgelerde yer tahsisi yaptık. Bazı bölgelerde araştırmalar devam ediyor. Tahmin ederim ki 2007'nin sonunda 8 civarında İzaydaş gibi tesis faaliyete geçecek. Bir de çimento fabrikalarına tehlikeli atıkları bertaraf etme imkanı sağladık. Bugüne kadar olmayan bir uygulama bu. Bazı gelişmiş ülkelerde kireç ve çimento fabrikalarında var bu yöntem. İzaydaş'ın bertaraf ettiği bazı tehlikeli atıkları bertaraf etmesi için önlerini açtık. Muhtarlıklar bazen 3-5 kuruş maddi destek olsun diye. Bazı yerlere atıklar döktürdüğünü görüyordum. Bunlardan doğrusu rahatsızlık duyuyorduk. Kim olursa olsun ister muhtar ister belediye başkanı bundan sonra kanun önüne çıkarak cezasını alacak."

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde