Pegasus, 55 YTL'nin altına iniyor

Pegasus, 55 YTL'nin altına iniyor

PEGASUS HAVACILIK, İÇ HATLARDA BİLET FİYATLARINI 55 YTL'NİN ALTINA İNDİRİYOR.

Pegasus, 55 YTL'nin altına iniyor
16px
24px
25.07.2006 23:09
ABONE OLgoogle

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği'nin (AKTOB) The Marmara Antalya Hotel'de düzenlediği aylık yemekli toplantısının konuğu olan Ali Sabancı, Pegasus Havayolları'nın Türkiye'nin en iyi özel havayollarından biri olduğunu, günde iç hatlarda 35-40 uçuş gerçekleştirdiklerini belirtti.

Pegasus Havayolları'nı 2005 yılında satın aldıklarını hatırlatan Sabancı, şirketi satın aldıktan sonra personel arasında 'Kazanç Paylaşım Sistemi'ni uygulamaya koyduklarını kaydetti. Sabancı, bu sisteme giren 409 personelin kazancın yüzde 10'una ortak olduğuna değinerek, bu sistem sayesinde Pegasus Havayollarının geçen yıl 2 milyon 100 bin avro kazanç elde ettiğini vurguladı. İç hat uçuşlarına başladıkları Ekim ayından bu yana 1 milyon yolcu taşıdıklarına da işaret eden Sabancı, şunları söyledi:

'Yıl sonuna kadar 1,6 milyon yolcu taşımayı hedefliyoruz. Erken rezervasyon sistemiyle 55 YTL'ye bilet veriyoruz. Bu fiyatlarla yaz sonuna kadar uçacağız. İç hatlarda fiyatlarımız 55 YTL'nin daha da altına inecek. Firmamız artık yüzde 89 oranında tanınmaktadır. Tercih edilme nedeni ise firmaya duyulan güven, zamanında kalkış ve uygun fiyattır. Uçak filomuzun yaş ortalaması 6,3 yıldır.'

FİLOMUZ BÜYÜYOR

Ellerinde 14 adet Boeing 737 tipi uçak olduğunu vurgulayan Ali Sabancı, şu bilgileri verdi:

'Yurt dışında 100'ün üzerinde havaalanına uçuş gerçekleştiriyoruz. Her geçen gün dengeli büyüyoruz. Türkiye'de yeni uçak alabilen tek özel havayolu şirketiyiz. 800 milyon avro tutarında 12 adet yeni Boeing 737 tipi uçak siparişi verdik. Bu uçaklar peyderpey birkaç yıl içerisinde gelecek. 2013 yılına kadar 29 uçaklı filo olacağız.'

Pegasus Havayolları ile özel sektöre enerji getirdiklerine değinen Sabancı, 'Uyguladığımız tasarrufla karlılığımız artıyor. Personelimiz işletmesine sahip çıkıyor. 2006 yılı ciromuz 260 milyon avroya ulaşacak. Cirosu her geçen yıl büyüyen bir şirket olduk' diye konuştu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde