Para kaynağı şirket patronları

Para kaynağı şirket patronları

BORSADA KERİZ SİLKELEME OPERASYONUYLA İLGİLİ CEVAP BEKLEYEN SORULAR..

Para kaynağı şirket patronları
16px
24px
15.07.2006 17:47
ABONE OLgoogle

Murat Kelkitlioğlu'nun yazısı

Medyaya göre 'Borsa Operasyonu', piyasayalarca 'Keriz Silkeleme Operasyonu' olarak nitelendirilen operasyonun istenilen hedefe ulaşıp ulaşmadığı merak konusu. Günlerdir televizyon ekranlarından ve gazete sütunlarından takip ettiğimiz operasyonla ilgili olarak cevap bekleyen bir çok soru var.

Soruları birer birer şöyle sıralayabiliriz:

*Geçmiş dönemde yapılan bu tür operasyonlarla, bugünkü operasyon arasında nasıl bir fark var?

*131 kişinin gözaltına alındığı ve 5 kişinin tutuklandığı operasyon amacına ulaştı mı?

*Söz konusu operasyonun, büyütüldüğü gibi çok önemli oranda rakamsal boyutu var mı?

*Zaman zaman yapılan operasyonlarda gündeme gelen Mecnur Çolak, Yalçın Kaya gibi isimlerin, bu tür manipülasyonlara girebilecek paraları, güçleri var mı?

*Eğer yoksa, bu isimlerin arkasında kimler var?

*Bu tür operasyonların içinde yer alan yabancı yatırımcılar var mı?

*Operasyon kapsamında neden 'kara para aklama' suçu sık sık gündeme geldi?

*Söz konusu manipülasyon hareketlerinin, piyasaların bir süre önce yaşadığı sıkıntılı döneme rastlaması bir tesadüf mü?

Bu ve buna benzer soruları çoğaltmak mümkün. Gündeme bomba gibi düşen 'Borsa Operasyonu'nun neden ve sonuçları her kesim tarafından merak edilen konuların başında geliyor. Çünkü, irili ufaklı da olsa, herkes borsanın bir ucundan tutmuş durumda.

Bütün bu soruların cevabını bulmak için Borsa Yatırımcıları Derneği (BORYAD) Başkanı Ali Bahçuvan ile konuştuk. Bahçuvan, söz konusu operasyonun, geçen yıllarda yapılan operasyonlardan çok da farklı olmadığı görüşünde. Operasyon için 6 ay önce düğmeye basıldığına dikkat çeken Bahçuvan, buna rağmen adı geçen hisselerdeki işlemlerin üzerinden 2 sene geçtiğini söyledi. Operasyonun zamanlamasının yanlış olduğuna işaret eden Bahçuvan, şunları söyledi:

'Yapılan işlemlerle operasyonun başlangıç tarihi arasında çok uzun bir süre var. Bu operasyon zamanında yapılmalıydı. Operasyon kapsamında adı geçen hisselere baktığımızda da, çok ilginç bir tabloyla karşılaşıyoruz. Hisseler arasında İMKB 100'deki hisselerin olmadığını görüyoruz. Operasyon sığ tahtalarla sınırlı. Küçük hisselerde, insanları dolandırmak için yapılmış. Bu nedenle çok az kişi tutuklandı. 131 kişinin gözaltına alındığı bir operasyon için bu rakam çok küçük. Ayrıca, 'kara para aklama' işleminin bu kadar gündemde olmasının nedeni yeni kanun. Yeni kanuna göre; manipülasyon sonucunda elde edilen kar 'kara para' kapsamına giriyor. Bugünkü gelişmeler gösteriyor ki, SPK bundan sonra bu kanunu uygulayacak'.

Kaynağı sağlayanlar şirket patronları

Bahçuvan, manipülatif işlemlere neden olan para kaynakları ile ilgili olarak da çok ilginç açıklamalarda bulundu:

'Bu konuda özellikle üzerinde durulması gereken nokta, para kaynağının kimler olduğu. Bugün gündemde olan ve tutuklanan isimlere bakın, bunlar bu işleri tek başına yapamazlar. Bunlar, cebinde parası olmayan insanlar. Önemli olan bunlara para kaynağının kimler taraf

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde