Panasonic’ten kurşunsuz televizyon

Panasonic’ten kurşunsuz televizyon

Dünyanın geleceğine yatırım yapan Panasonic, özel ürünler geliştirdi...

Panasonic’ten kurşunsuz televizyon
16px
24px
16.05.2008 12:42
ABONE OLgoogle

2008 Ocak ayında Corporate Knights araştırma şirketinin hazırladığı 'En Çevreci 100 Marka' araştırmasında yer alan Panasonic, aynı zamanda global ısınmaya en duyarlı markaların yer aldığı CDLI (Climate Disclosure Leadership Index) sıralamasında dayanıklı tüketim malları sektörüne ait tek marka.

Öncelikle gereksiz enerji tüketimi ve karbon emisyonunu en alt seviyeye indiren, plazma ekran panellerinde kurşun kullanımına son veren ilk firma olan Panasonic, toplumda farkındalık yaratacak çevreye duyarlı projelere imza atmayı ve toplumu yönlendirmeyi gelecek adına en önemli misyonlarından biri olarak görüyor

Küresel ısınma ve dünyayı nasıl bir gelecek beklediği konusu bu yüzyıla damgasını vurmuş durumda. Çevrenin korunması ve enerji tasarrufu gibi projelerin had safhada önem kazandığı hayati bir dönem yaşıyoruz. Bu bağlamda daha yaşanır bir dünya, daha sağlıklı gelecek için projelerini 'çevreci fikirler (eco ideas)' adı altında toplayan Panasonic, konuyu Çevreci Ürünler, Temiz Fabrikalar ve Geri Dönüşüm ana başlıkları ile ele alıyor.

Küçük bir adımla başlayalım

Ayrıca Panasonic çatısı altında 'Doğa Gönüllüleri' adında faal bir kulüp de bulunuyor. 1993 yılında kurulan kulüp, “Aksiyonlar kelimelerden daha yüksek ses çıkarır, işe küçük bir aksiyonla başlayalım - Actions speak louder than words, so let's start with small actions” sloganıyla faaliyetlerini sürdürüyor.

Enerji tüketimi azalıyor!

Dünyanın geleceğine yatırım yapan Panasonic, enerji tüketimini ürün gamı içerisinde ev sinema sistemlerinde %62.5, Lumix fotoğraf makinelerinde %28, HD kameralarda %18.4 oranında azalttı. Öncelikli olarak gereksiz enerji tüketimi ve karbon emisyonunu en alt seviyeye indiren Panasonic, teknolojisini bu yönde yenilemeye devam ediyor.

Panasonic ayrıca toplumda farkındalık yaratacak çevreye duyarlı projelere imza atmayı ve toplumu yönlendirmeyi de gelecek adına en önemli misyonlarından biri olarak görüyor. Bu çerçevede Panasonic, Mart 2010'da tamamlanacak 'Green Plan 3- GP3' üç yıllık çalışma planına ekolojik hedefler ekleyerek iklim değişikliğine karşı duyarlı olduğunu dünya kamuoyuna bildirdi. 2010 yılında üretim aşamasında 300 bin ton daha az karbondioksit emisyonu hedefleyen Panasonic, aynı zamanda 3 yıldır üzerinde çalıştığı çevre yönetim çalışmalarını tamamlayarak 'Panasonic Ekolojik Düşünce Bildirisi'ni sundu.

Panasonic, plazma üretiminde kurşuna veda eden ilk firma

Çevreyi daha az kirleten ürünlerin başında Viera Plazma TV'ler, Lumix fotoğraf makineleri, HD kameralar ve ev sinema sistemleri geliyor. Panasonic, 2006 yılından itibaren üretilen plazma TV'lerde ana görüntü parçası olan ekran panellerinde kurşun kullanımına son verdi. Bu yaklaşımıyla dünyada kurşun kullanımına son veren ilk firma olan Panasonic, dünyanın en büyük Full HD Plazması 103 inç (262 ekran) de dahil olmak üzere, plazma TV'lerin ekran panellerinin hiçbirinde kurşun kullanmıyor.

Çevreci Viera ile %22 enerji tasarrufu!

Dünyanın geleceğine büyük önem veren Panasonic'te çevreye duyarlılık, tasarım aşamasından başlıyor. Kurşun içermeyen plazma ekranları, 100.000 saate kadar kullanılabilen geliştirilmiş panel ömrü ve daha az güç sarfiyatı için işlevlerinin arasına eklenen ECO modu, 'çevreci Panasonic'in Viera üretimi esnasında dünyanın ve kaynaklarının korunmasına ne denli önem verildiğinin birer göstergesi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde