OYAK, Uzan’ın 4 fabrikasına talip

OYAK, Uzan’ın 4 fabrikasına talip

Sabancı Grubu’ndan sonra OYAK Grubu da TMSF’ye devredilen Uzan Grubu çimento şirketlerine talep oldu. Erkovan, talep oldukları fabrikaların isimlerini açıkladı. İşte Oyak'ın talip olduğu çimento fabrikaları..

OYAK, Uzan’ın 4 fabrikasına talip
16px
24px
01.07.2005 00:00
ABONE OLgoogle

Adana Çimento Sanayi T.A.Ş. Genel Müdürü İsmail Erkovan, OYAK Grubu olarak, Uzan Grubu çimento şirketlerine ilgilerinin devam ettiğini belirterek, “Lalapaşa, Eskişehir, Şanlıurfa fabrikalarına talibiz. Gaziantep de ilgi alanımız içinde’’ dedi. Türkiye’de, Çukurova bölgesi dışında çok ciddi bir çimento ve beton tüketimi olduğunu, geçen yıla göre artış yaşandığına işaret eden Erkovan, “Bu, Çukurova’da olmadı. Onu şuna yorumluyoruz, Çukurova’da devlet yatırımı yok ve konut açısından doyum noktası var. Dolayısıyla biz çimento satamıyoruz. Ana pazarımız Çukurova’nın yanı sıra Kahramanmaraş ve Gaziantep’te de satışlarımızda düşme var’’ şeklinde konuştu.

İlgimiz devam ediyor

Erkovan, OYAK Grubu’nun, satılacak Uzan Grubu’nun çimento şirketlerine ilgisinin devam ettiğini ifade ederek, şunları kaydetti: “Biz, belli fabrikalara talibiz. Onlar Lalapaşa, Eskişehir ve Şanlıurfa ağırlıklı. Gaziantep de ilgi alanımız içinde. Şu an Türkiye’de çimento cazip bir ticari ürün olduğu için alıcıların çok ciddi bir rekabete gireceğine inanıyorum ve iyi fiyatlarla da satılacak diye düşünüyorum.’’

Özelleştirmenin önemini vurgulayan Erkovan, özelleşecek şirketlerin kurumsallaşmış firmalar tarafından satın alınmasının çok daha iyi imkanlar sağlayacağını sözlerine ekledi.

Adana Çimento’nun 2004 cirosunun yaklaşık 183 trilyon lira olduğunu ve Irak’a 432 bin ton ve Suriye’ye 125 bin ton ihracat yaptığını belirten Erkovan, 2005 yılına ilişkin parasal hedeflerini tutturacaklarını, Irak’a ihracatları sayesinde hedefi aşabileceklerini söyledi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde