ÖSYM'de ‘Böcek’ aranıyor

ÖSYM'de ‘Böcek’ aranıyor

KPSS soruşturmasını yürüten savcı Sakınan, ÖSYM’de ikinci kez arama yaptı

ÖSYM'de ‘Böcek’ aranıyor
16px
24px
16.09.2010 09:08
ABONE OLgoogle

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ÖSYM’de 31 Ağustos 2010’da başlattığı ve yaklaşık 2 hafta süren bilgisayar incelemelerinin tamamlanmasından 2 gün sonra dün yeni bir inceleme daha başlattı.

Soruşturmayı yürüten Savcı Şadan Sakınan, dün sabah saatlerinde Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memurlarıyla ÖSYM’nin binasına geldi. Savcı Sakınan, ÖSYM Başkanı Prof. Ünal Yarımağan’dan soruların hazırlanması ve personel hakkında bilgi aldı. Sakınan, ÖSYM’de çalışan bazı kişilerin de sınav sorularının hazırlanması, basımı ve dağıtımı gibi bazı teknik konulara ilişkin ifadelerine başvurdu. Emniyet güçlerinin de ÖSYM içinde, Yarımağan’ın gündeme getirdiği “telekulak iddialarına” karşı böcek araması yaptığı iddia edildi.

Edinilen bilgiye göre savcı Sakınan’ın bizzat katıldığı çalışma, soruların merkezin içinden biri ya da birileri tarafından sızdırıldığı şüphelerinin artması üzerine gerçekleştirildi. ÖSYM bilgisayarlarında yapılan inceleme kapsamında soruları sızdırdığından şüphelenilen ve ÖSYM personeli olan 20 kişi üzerinde durulduğu öğrenildi. Soruların ÖSYM’de özellikle de test hazırlama biriminde görevli kişiler aracılığıyla sızdırılması ihtimalini öncelikli olarak araştırdığı belirtildi.

Sakınan, ÖSYM binasından ayrılarak YÖK Denetleme Kurulu Başkanı Mustafa Solak ile görüştü. Yaklaşık yarım saat YÖK’te kalan Sakınan, ÖSYM binasına girerken gazetecilere açıklama yaptı. Sakınan, savcılık soruşturmasının gizli olduğunu belirterek, soruşturma içeriğine yönelik bilgi vermesinin mümkün olmadığını söyledi. Sakınan, “Geniş çaplı bir inceleme yapıyoruz” dedi. Kurum içinde böcek araması yapıldığı yönündeki bilgilerin belirtilmesi üzerine Sakınan, geniş çaplı bir inceleme yaptıklarını yineledi.

Personel dağıtılıyor

YÖK de soruşturma devam ederken kopya iddialarıyla çalkalanan ve güvenilirliğini yitiren ÖSYM’deki personelin durumuna el attı. ÖSYM’de çalışan personelin farklı üniversitelere gönderilmesi gündeme gelirken, savcılığın yürüttüğü soruşturmanın sağlıklı bir şekilde tamamlanabilmesi için bazı kişilerin görevlerinin değiştirileceği belirtildi. ÖSYM’de soru hazırlama biriminde, başta dershane sahibi olan Gönül T. olmak üzere üyelerin görevlerinin değiştirilmesi bekleniyor. Öte yandan YÖK’ün, 2011 yılında gerçekleştirilecek kamu sınavlarının ÖSYM’den alınması için de çalışma yürüttüğü belirtildi.

ÖSYM’nin 2010 yılı içinde yapılması hedeflenen ve aralarında Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS), Üniversitelerarası Yabancı Dil Sınavı (ÜDS) ve önlisans KPSS’nin de bulunduğu 12 sınavın ne zaman yapılacağı ise belirsizliğini koruyor. ÖSYM yetkilileri, savcılığın soruşturması kapsamında kurum içinde sürdürülen çalışmasının tamamlanmasının beklenildiğini belirtirken, bugüne kadar ertelenen sınavlara ilişkin hiçbir hazırlık yapılmadığını kaydetti.
 
KAFES İDDİASI ARAŞTIRILIYOR

Dershane sahibi olduğu ortaya çıkan Gönül T. ve eşi ÖSYM Bilgi İşlem Daire Başkanı Mustafa T. ile S.Ö, N.A, H.Y. adlı ÖSYM personelinin isimlerinin Kafes Eylem Planı iddianamesinde geçmesi üzerine söz konusu personelin bağlantılarını araştıran savcılık, bu kişilerin geçmişe dönük telefon kayıtlarını da inceleme altına aldı. Savcılığın ÖSYM’de başlattığı ikinci çalışmasının 5-6 gün sürebileceği kaydedildi. Ergenekon sanığı Levent Bektaş’ın işyerindeki aramada ortaya çıkan DVD’de bulunan bir dosyada, Mustafa T, Gönül T. ve diğer 3 çalışanın adı geçiyor. Bu isimlerin soruların hazırlandığı Test Geliştirme ve Araştırma bölümüne hâkim olduğu, güvenlik duvarlarını rahatlıkla aşabildikleri belirtiliyor.

Mahmut Lıcalı/Cumhuriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde