Ortadoğu savaşı planlı

Ortadoğu savaşı planlı

NEW YORKER'A GÖRE ABD, İSRAİL'E OPERASYONDA YARDIM ETTİ. PEKİ NEDEN..

Ortadoğu savaşı planlı
16px
24px
13.08.2006 18:46
ABONE OLgoogle

New Yorker gazetesi, Başkan George Bush ve yardımcısı Dick Cheney'in, Hizbullaha karşı harekete geçilmesinin, İsrail devletinin güvenlik endişelerini azaltacağı, bunun da Amerikalıların İran'ın nükleer tesislerini hedef alacak muhtemel saldırılarına 'girizgah' oluşturacağı konusunda hemfikir olduklarını yazdı.

Pulitzer ödüllü gazeteci Seymour Hersh'in imzasını taşıyan habere göre, İsrail, daha 12 temmuzda iki askeri Hizbullah tarafından kaçırılmadan evvel, Hizbullahı vurma planları yapmaya başladı ve bu niyetini Amerikan yetkililerine iletti. Washington da İsrail'in operasyon planlarını destekledi.

Gazeteye göre, İran'a karşı girişilecek muhtemel harekat, her şeyden önce Hizbullahın silahlarının yok edilmesini gerektiriyordu, zira Hizbullahın silahları muhtemelen İsrail'e karşı kullanılacaktı.

Kimliğini açıklamayan bir Amerikalı yetkili, 'İsrailliler bize bunun, az masrafla çok karlı bir savaş olacağını söyledi. Niye karşı çıksaydık ki? Füzeleri, sığınakları havadan izleyip vurabiliyoruz. Bu İran'a karşı gövde gösterisi olurdu' dedi. Hükümet yetkilileriyse gazetenin iddiasını yalanladı. İsrail ordusu, iki askeri kaçırıldı diye, bir aydır Lübnan'da Hizbullahı bombalıyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde