Nükleer füzeler Kızıl Meydan'da

Nükleer füzeler Kızıl Meydan'da

Rusya, iktidar değişiminin ardından kutlanan '9 Mayıs Zafer Bayramı' törenlerinde gövde gösterisi yaptı.

Nükleer füzeler Kızıl Meydan'da
16px
24px
09.05.2008 15:58
ABONE OLgoogle
İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi Almanya'sına karşı kazanılan zaferin anısına kutlanan törenlerde nükleer füzeler, tanklar ve ağır silahlar 18 yıl aradan sonra tekrar Kızıl Meydan'da yürüdü. Rusya'nın yeni lideri Dmitri Medvedev devlet başkanı sıfatı ile, Vladimir Putin de başbakan olarak kutlamalarda yer aldı.

Yerel saatle 10:00'da başlayan geçit töreni bir saat sürdü. Kara, deniz, hava ve stratejik birliklerden 8 bin askerin yer aldığı kutlamalarda 111 ağır silah ve 32 adet savaş uçağı ve helikopter yer aldı. Moskova bölgesi komutanı Vladimir Bakin'in komutanlığında gerçekleşen törenlerde Kızıl Ordu orkestrası vatanseverlik şarkıları seslendirdi. Rusya devlet televizyonlarından canlı olarak verilen törenleri 600'den fazla basın mensubunun izlemesi dikkat çekti. Medvedev törende yaptığı konuşmada askeri silah ve donanımların doğru kullanımının ülkenin savunmasını daha etkili kılacağını söyledi.

Rusya Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov'un 1980 model ZIL limuzinle tüm birlikleri selamlaması ile başlayan askeri kutlamalarda 2. Dünya Savaşı'na katılan gaziler unutulmadı. Medvedev önceki gün imzaladığı yasa ile sayıları 3 milyon civarında olan savaş gazilerinden evi olmayanlara 2010 yılına kadar ev tahsis edilmesini istedi.

T-90 tankları, BMP-3 personel sevkiyat araçları, BTR-80 zırhlı araçlar, İskender nükleer füzeler, Smerch çoklu taşıyıcılar, Msta füze sistemleri ve hava savunma sistemleri görücüye çıktı. Stratejik Roket Gücü'nün Kızıl Meydan'a gönderdiği dört adet Topal-M nükleer füze ise en çok dikkat çeken askeri mühimmat oldu. Hava kuvvetleri de BMD-4 ve Sprut savaş uçakları ile gösterilerde heyecanlı dakikalar yaşattı. Tarih müzesi tarafından alana giren araçlar daha sonra Vasileyvski caddesinden üslerine döndü.

Rusya Başbakanı Putin nükleer silahların Kızıl Meydandan yürütülmesi ile ilgili yaptığı açıklamada amaçlarının kimseyi tehdit etmek olmadığını, kutlamaların farklı konularla irtibatlandırılmamasını istemişti. Putin açıklamasında, "Gelişen savunma gücümüzü göstermek istiyor. Devlet olarak, halklarımızın, vatandaşlarımızın, devletimizin, zenginimizin ve bu ülke içinde bulunan her şeyin güvenliğinin sağlanması gibi bir görevimiz var." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Ağır silahlar son olarak 1990 yılında Kızıl Meydan'daki kutlamalarda yer almıştı. 1991 yılından 1995 yılına kadar kutlamalar yapılmazken 1995 yılında zaferin 50. yılı münasebeti ile kutlamalar yeniden başladı. Kızıl Meydan'daki askeri kutlamalar ilk olarak 24 Haziran 1945'de Sovyetler Birliği Kızıl Ordu Komutanı Josef Stalin zamanında gerçekleşmişti.

"TÜRKİYE İLE BARIŞ İÇİNDE YAŞAYACAĞIZ"

Cihan Haber Ajansı mikrofonlarına açıklamada bulunan 2. Dünya Savaşı gazisi 88 yalındaki Nikolay Egorinkov, Türkiye ile Rusya'nın hep barış içinde yaşadığını, kendi yaşadığı yıllarda Türkiye ile savaşa girmediklerini ifade ederek, "Bugün burada silahlarımızı gördük. Bunlar sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın güvenlik garantisi." dedi. 92 yaşındaki gazi İvan Emilyanoviç 31 yıl askerlik yaptığını, geçit törenini ve yeni teknoloji ürünü silahları beğendiğini söyledi.

Bilindiği üzere 2. Dünya Savaşı Sovyet halklarının birlikte mücadele edeceği önemli bir savaştı. Şu anda tüm Sovyet ülkelerinin tarihi derinliğinde birlik duygusunu oluşturan önemli bir hatıra olarak duruyor. Özbek asıllı 2. Dünya savaşı gazisi Şavkat Zakiroviç de bu duygularla Kızıl Meydan'daki törenlerde yer aldı. Töreni beğendiğini kaydeden Zakiroviç kendisinin 3,5 yıl savaştığını ifade etti.

"SAVAŞMAK İÇİN YAŞIMIN 16 OLDUĞUNU SÖYLEDİM."

15 yaşında genç bir çocukken 2. Dünya savaşına katıldığını kaydeden 82 yaşındaki gazi Sergey Morozov kendisinin vatan duygusu ile dolu olduğunu, kendilerinin yetiştiği zamanda bu duyguların çok yüksek olduğunu ifade ederek, "Askere 15 yaşında gittim. Yaşımı sordular ben 16 olduğunu söyledim. 15 desem almayacaklardı." dedi.

82 yaşındaki Petr Ablamanov da ömürlerinin son günlerinde böyle muhteşem bir tören düzenledikleri için yetkililere teşekkür ederek, "Hitler taraftarları ile birlikte bize saldırdığında biz yalnızdık. Savaş çok çetin bir imtihandı. Ama sonunda başardık. Rusya'nın şimdilerde çevrelenmeye çalışılması bizleri rahatsız ediyor." değerlendirmesi yaptı.

"SAVAŞ ÇOK KÖTÜ"

83 yaşındaki Mihail Şahramanov da yaptığı değerlendirmede savaşın çok kötü olduğunu, gençlere bu duygunun verilmesi gerektiğini söyledi. Bütün dünyaya barış dilediğini kaydeden Şahmaranov "Gazilerin sayıları da her geçen yıl azalıyor. Sadece 2007'de 300 bin gazi daha aramızdan ayrıldı." dedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde