Nijaryalılardan aynı taktik

Nijaryalılardan aynı taktik

İki Nijeryalı, "Siyah kağıtları dolar yapıyoruz" diyerek iş adamını 500 bin dolar dolandırdı

Nijaryalılardan aynı taktik
16px
24px
20.06.2008 14:52
ABONE OLgoogle
Kendilerini Irak'ta görev yapmış Amerikan askerleri olarak tanıtan iki Nijeryalı, İstanbul'da kuyumculuk yapan Akın B.'yi dolandırdı. İş adamını yaklaşık 500 bin dolarını alan zanlıların Amerika tarafından savaş bölgeleri için özel basılmış, üzerine kimyasal bir sıvı damlatıldığında 100 dolarlık banknotlara dönüşen siyah kağıtlarla kandırdığı ortaya çıktı.

Maltepe'de kuyumculuğun yanısıra inşaat işleri de yaptığı öğrenilen Akın B. isimli bir iş adamı, iki siyahi kişi tarafından dolandırıldığını ileri sürerek polise başvurdu. Akın B.'nin, polis merkezine yaptığı şikayet başvurusunda kendilerini Irak'ta görev yapmış Amerikan vatandaşı olarak tanıtan iki kişinin, ev almak için kendisine bulduklarını söylediği öğrenildi.

Şikayet dilekçesine göre Akın B.'nin ev yaptığı ve bu evleri 500'er bin dolardan sattığı, iki zanlının da 3 daire için talip olduklarını söylediği ileri sürüldü. Zanlıların, El Kaide'nin Irak'taki paralarını buldukları için Amerikan hükümeti tarafından kendilerine ödül verildiğini bu paraları da Türkiye'de değerlendirmek istediklerini söyledikleri iddia edildi. Mağdur Akın B.'ye ait değeri 500 bin dolar olan evlerden 3 adet almak istediklerini ifade eden zanlıların, bir arkadaşlarının Irak'tan henüz gelemediğini, üzerlerinde ise bir milyon dolar olduğunu söyledikleri ileri sürüldü. Bu paranın Amerika hükümeti tarafından özel olarak basıldığı, siyah kağıt parçaları görünümündeki paraların üzerine sözde özel kimyasal bir sıvı damlatılarak 100 dolarlık banknota çevrilebildiğini gösterdikleri öne sürüldü.

Zanlıların yaklaşık 3,5 milyon Dolar'lık özel kağıtları 100'lük banknotlara çevirebilmek için 150 bin dolar tutarında kimyasal sıvı temin etmeleri gerektiğini söyledikleri iddia edildi. Sıvıyı almak için giden zanlıların iki gün sonra geldikleri, bu kağıt parçalarını normal banknota çevirmenin başka bir yolunun daha olduğunu söyledikleri öne sürüldü. Zanlıların, bir siyah kağıt ve bir dolar şeklinde balyalar oluşturarak bir süre bekledikten sonra bu kağıtların yine normal banknotlara dönüştüğünü ileri sürdükleri öğrenildi. Hatta el çabukluğuyla iş adamını kandırarak bazı kağıtları dolara çevirdikleri iddia edildi.

Bunu gören iş adamının, iki çanta dolusu siyah kağıdı paraya çevirsinler diye zanlılara 500 bin dolar verdiği öne sürüldü. Zanlıların ise mağdur Akın B.'yi kandırıp, verdiği 500 bin doları da bol giysilerinin içine saklayarak bir yere kadar gidip gelmeleri gerektiğini söyleyip kaçtıkları öğrenildi.

Olayla ilgili Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği bünyesinde soruşturma başlatıldı. Akın B:'nin kuyumcu dükkanın arkasındaki odadan elde edilen parmak izleri alındı. Bu izlerin 1997 yılında Türkiye'ye kaçak yollardan giriş yaparken yakalanan ve dolandırıcılıktan polis kaydı olduğu ileri sürülen Nijerya uyruklu Mudiaga Prince Orodjeh(38) ile Fatai Olabode Gaffar'a(29) ait olduğu belirlendi. Orodjeh'in Türk vatandaşı bir kadınla evli olduğu için kendisinin de Türk vatandaşlığına geçtiği, Gaffar'ın ise bir İngiliz öğretmen ile evli olduğu öğrenildi.

Asayiş Şube Müdürlüğü'nde ifadeleri alınan iki zanlının, bu yolla yaptıkları başka dolandırıcılık olaylarının olup olmadığının araştırıldığı öğrenildi. İşlemleri tamamlanan zanlılar, Kartal Adliyesi'ne gönderildi. Zanlıların Emniyet Müdürlüğü'nden çıkarken yüzlerini gizledikleri görüldü. Öte yandan aynı yöntemle dolandırıcılık olayı gerçekleştirdikleri ileri sürülen Nijerya uyruklu 3 zanlının da dün adliyeye sevk edildiği öğrenildi.

Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde