Müzakerede Rum krizi aşıldı

Müzakerede Rum krizi aşıldı

AB İLE MÜZAKERELERDE RUMLARLA YAŞANAN KRİZ DIŞ İLİŞKİLER KONSEYİNDE AŞILDI.

Müzakerede Rum krizi aşıldı
16px
24px
12.06.2006 15:40
ABONE OLgoogle

AB ile bilim ve araştırma konusundaki fiili müzakerelerin başlamasına Rumların çıkardığı engelin AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi'nde aşıldığı bildirildi.

AB ile fiili müzakerelerin başlamasına Rumların çıkardığı engelin AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyinde aşıldığı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, dönem başkanı Avusturya'nın Rum yönetimine sunduğu son öneri kabul edildi. Bunun üzerine AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi toplantısında AB'nin müzakerelere ilişkin ortak tutum belgesine onay verildi.

Belgenin Türk yetkililerin bilgisine sunulduğu öğrenildi. Avusturya'nın Rum yönetimine yaptığı son öneri hakkında henüz bilgi verilmedi.

Avusturya, AB'nin müzakerelere ilişkin ortak tutum belgesinde sorun çıkaran Kıbrıslı Rumlara yerel saatle 13'e (TSİ 14.00) kadar süre vermişti.

ANKARA KARAR AŞAMASINDA

Bu gelişmelerden sonra Ankara'da Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, yeni koşulları inceliyor. Bunun sonucunda Bakan Gül'ün Lüksemburg'a gidip gitmeyeceğine karar verilecek.

AB'nin Kıbrıs Deklarasyonu'na atıf

Buna göre, AB'nin müzakerelerle ilgili Ortak Tutum Belgesi'ne eklenen bazı ifadelerle fiili müzakerelerin yolu açıldı. Belgede, Gümrük Birliği ve Ek Protokol içinde olmak üzere Ortaklık Anlaşması gereklerinin yerine getirilmesinin önemi vurgulandı.

Bu konuda sorumlulukların yerine getirilmemesi halinde bütün müzakere sürecinin etkileneceği kaydedilen belgede, 'AB, bu çerçevede 21 eylül 2005 tarihinde Kıbrıs ile ilgili yayımladığı deklarasyona atıfta bulunuyor' denildi.

Belgede, gelişmeler çerçevesinde gerektiği takdirde fiili müzakerelerin başlatılacağı bilim ve araştırma faslına geri dönebileceği belirtiliyor.

Türkiye'nin yanıtı bekleniyor

Belge Türk yetkililerin bilgisine sunulurken, Avusturya'nın Rum yönetimine yaptığı son öneri hakkında henüz bilgi verilmedi. Belgede Türkiye'yi rahatsız eden ifadelerin yer alması halinde, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül Lüksemburg'a gitmeyecek. Gül, "karar siyasi ise gitmem. Gidip de havalimanında beklemem" demişti.

Anlaşmanın sağlanamaması halinde, Ortaklık Konseyi toplantısında Türkiye'nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Volkan Bozkır tarafından temsil edilmesi teknik olarak mümkün görülüyor.

Avusturya, AB'nin müzakerelere ilişkin Ortak Tutum Belgesi'nde sorun çıkaran Kıbrıslı Rumlara TSİ 14.00'e kadar süre vermişti.

Şimdi Lüksemburg'da AB - Türkiye Ortaklık Konseyi yapılacak. Akşam saatlerinde ise, Hükümetlerarası Konferans yapılacak. Burada anlaşma sağlanması halinde 'bilim - araştırma' başlığı açılıp kapanacak.

Dönem başkanlığı, AB Komisyonu ve Türkiye'nin katılımıyla ortak basın toplantısı düzenlenecek.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde