Morgan Stanley'in tahmini TCMB'nin faizi sabit tutacağı yönünde

Morgan Stanley'in tahmini TCMB'nin faizi sabit tutacağı yönünde

Morgan Stanley bu hafta gerçekleşecek Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplantısından beklentisini paylaştı. Notta, TCMB'nin bu haftaki PPK toplantısında politika faizini değiştirmeyerek yüzde 50'de tutacağı öngörüldü.

Morgan Stanley'in tahmini TCMB'nin faizi sabit tutacağı yönünde
16px
24px
21.05.2024 18:36Güncelleme: 21.05.2024 18:41
ABONE OLgoogle

Morgan Stanley ekonomisti Hande Küçük'ün kaleme aldığı notta TCMB'nin bu hafta gerçekleşecek toplantıda politika faizini değiştirmeyerek yüzde 50'de tutacağı öngörüldü.

Bankanın para politikasının iç talep ve enflasyona gecikmeli etkilerini izlemeye devam edeceğini belirten uzman, şu anki para politikası duruşuyla, dolarizasyonunun azaldığını, Merkez Bankası'nın net Döviz pozisyonunda önemli bir iyileşme yaşandığını belirtti.

FAİZ ARTIŞI İÇİN KAPI AÇIK BIRAKILABİLİR

Bloomberg HT'de yer alan habere göre notta "Para Politikası Komitesi'nin dezenflasyon patikasındaki risklere karşı daha fazla faiz artışı için kapıyı açık bırakmasını bekliyoruz." ifadesine yer verildi.

Ayrıca TCMB'den ek likidite adımları beklediğini belirten ekonomist, "Politika faizinin bankalar arası faize ve daha geniş finansal koşullara aktarımını desteklemek için zorunlu karşılık oranlarındaki artış gibi ek likidite önlemlerinin alınmasını bekliyoruz" ifadesini kullandı.

YIL SONU DOLAR TAHMİNİ 36 TL

Raporda dolar/TL için yıl sonu beklentisinin 36 olduğu belirtildi. Yüksek ve yapışkan hizmet enflasyonu ve iç talebin dirençli seyretmesi gibi faktörlerle yıllık enflasyon tahmininin de yüzde 43,4 olarak korunduğu belirtildi.

FAİZLER KASIM'A KADAR BU SEVİYEDE TUTULABİLİR

TCMB'nin Kasım ayına kadar faizi bu seviyede tutacağı, yıl sonunda ise 2 faiz indirimiyle yüzde 45'e düşürüleceği öngörüldü.

patronlardunyasi.com

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde