Migros'un kredisi Türkiye'den

Migros'un kredisi Türkiye'den

BC Partners, Migros için ödeyeceği 1,98 milyar YTL'yi Türk bankalarından alacak. İşte o bankalar...

Migros'un kredisi Türkiye'den
16px
24px
03.03.2008 12:25
ABONE OLgoogle
Garanti, İş Bankası ve Vakıfbank'tan oluşan konsorsiyum, gıda perakendecilik devi Migros'un hisselerinin Koç Holding'den satın alımında, BC Partners'a uzun vadeli proje finansmanı sağladı.

Koç Holding, holdingin amiral şirketlerinden Migros, 13 Şubat'ta Londra merkezli yatırım fonu olan BC Partners ile satış anlaşması imzalamıştı. Garanti, İş Bankası ve Vakıfbank'tan oluşan konsorsiyumun, Migros'un hisselerinin Koç Holding'den satın alımında, BC Partners'a uzun vadeli proje finansmanı sağladığı bildirildi. BC Partners, yüzde 50,8 oranındaki hisse için 1,98 milyar YTL ödeyeceği işlemde, çağrı yoluyla toplanacak hisselerle birlikte satınalım bedeli toplam 3,9 milyar YTL'ye ulaşacak.

Garanti, İş Bankası ve Vakıfbank'ın eşit paylarla katıldığı konsorsiyumun sağladığı toplam finansman tutarı, satın alım bedelinin yaklaşık yarısına ulaşacak. Satınalım bedelinin diğer yarısı da BC Partners tarafından karşılanacak. Koç Holding potansiyel alıcılarla görüşmelerine devam ederken, BC Partners'ın irtibata geçtiği Türk bankalarından oluşan konsorsiyum, finansman paketini 1 aydan kısa sürede kullanıma hazır hale getirdi.

Garanti Bankası'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Migros'un satınalım işlemi, global finans piyasalarının belirsizlik içinde olduğu şu dönemde yabancı yatırımcıların ülkemize duyduğu güveni göstermesi açısından son derece önemli. Özellikle yabancı bankaların kredi vermekten çekindiği bir ortamda Migros gibi çok değerli bir şirketin satınalım finansmanında yer almakta tereddüt etmedik. Çünkü, hem Migros'un değerine hem de Türkiye ekonomisinin gücüne inanıyoruz. Bu çapta bir satınalımın başarıyla gerçekleşmesinde, iki değerli bankayla bir araya gelerek oluşturduğumuz konsorsiyumun önemli rol oynamış olması bizi çok mutlu etti" denildi.

İş Bankası'ndan yapılan açıklamada da, "Ülkemizde gerçekleştirilen en büyük satın alma işlemlerinden biri olan Migros satışıyla ilgili özkaynaklar dışındaki finansman ihtiyacının tamamının Türk bankaları tarafından sağlanmış olması global piyasalardaki olumsuzluklara rağmen Türk bankacılık sisteminin geldiği aşamaya işaret etmesi açısından ayrıca önemlidir.İş Bankası'nın geçmiş dönemlerde olduğu gibi 2008 yılında da benzer projelerin finansmanına ilgisi devam edecektir" ifadeleri kullanıldı.

Vakıfbank'tan yapılan açıklamada ise, şöyle denildi: "Bankamız; ülkemiz ekonomisinde yaşanan istikrar ve geleceğe ilişkin olumlu beklentiler neticesinde, son yıllardaki büyük satın alma işlemlerine ve büyük projelere önemli miktardaki katılımlarla, gerek tek başına gerekse yerli ve yabancı finansör bankalar ile birlikte konsorsiyum oluşturarak finansman sağlamıştır. Migros'un satınalım işleminin finansmanı da başından itibaren bankamızca olumlu değerlendirilmiş ve daha önce de pek çok kereler birlikte benzer finansmanlarda yer aldığımız konsorsiyum ortaklarımıza olan güven ve uyumlu çalışma neticesinde, kredilendirme işlemi kısa sürede sonuçlandırılmıştır"

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde