Metro istasyonları para basacak

Metro istasyonları para basacak

Yerin altında on yıldır saklı duran İstanbul metrosunun boş dehlizleri, alışveriş merkezi olarak halka kapılarını açıyor.

Metro istasyonları para basacak
16px
24px
17.03.2011 08:09
ABONE OLgoogle

Tren yolunun üzerinde ayrı bir kat olarak inşa edilen tüneller, artık dünyadaki emsalleri gibi para kazandıracak. İstanbul Ulaşım AŞ'ye yıllık asgari 5,5 milyon dolar ödemeyi taahhüt eden Turyap, bu alanı mağazalara kiralayacak.

Her gün bir milyon yolcunun kullandığı İstanbul'un metro istasyonları artık dünyadaki emsalleri gibi ulaştırma dışında hatırı sayılır bir gelire kavuştu. Levent İstasyonu'nda Metrocity ve Kanyon alışveriş merkezlerini (AVM) birbirine bağlayan 170 metrelik koridor ile Gayrettepe istasyonu tünelini, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Ulaşım AŞ'den, emlak şirketi Turyap kiraladı. İki istasyondaki toplam 10 bin metrekarelik alan için Turyap, belediyeye yıllık 5,5 milyon dolar kira gelirini garanti etti. Bunun üzerinde gelir elde edilirse bu hasılatın da yüzde 70'i yine belediyenin olacak. Levent istasyonundaki koridorlar ünlü hazır giyim markalarının outlet mağazaları ile perakende satış merkezlerine kiralanacak. Gayrettepe istasyon tüneli ise nitelikli konut inşa eden şirketlerin satış ofisi olarak hizmet verecek. Ofisi gezen müşterilerden projeleri yerinde görmek isteyenler için ring yapan servis araçları bulunacak.

Ulaşım AŞ Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Uygun, birkaç kez kiralamak için ihaleye çıktıkları metronun boş katlarını bugüne kadar hak ettiği değeri bulmadığı için kiraya vermediklerini, ancak bu defa gerçek değerine eriştiği için kiraladıklarını söyledi.

Uygun, iki istasyonun kirasından elde edecekleri gelirin, ulaşım hizmeti kazancının yüzde 3-4'üne eşit olacağını, ulaşım dışı toplam gelirlerinin ise yüzde 10'a erişeceğini vurguladı. Avrupa metrolarındaki ulaşım dışı gelirin yüzde 5-7 seviyesinde olduğunu hatırlatan Uygun, hedeflerinin ise dünyanın bu alandaki bir numarası Hong Kong'un düzeyini yakalamak olduğunu dile getirdi. Hong Kong metrosunun ulaşım dışı gelirleri, ulaştırmadan elde ettiği gelirin yüzde 20'si nispetinde. İstanbul'un yer altı metrolarını işleten Ulaşım AŞ bugüne kadar reklam panoları ve metro istasyon girişlerindeki büfe kiralarından gelir elde ediyordu. Ulaşım AŞ, Turyap ile 10 yıllık bir kiralama sözleşmesi yaptı. Turyap da 10 yıllığa varan sürelerle bu alanları mağazalara kiralayacak.

Geçtiğimiz aylarda İstanbul metro duraklarındaki boş alanları yine Turyap kiralamıştı. Turyap Yönetim Kurulu Başkanı Azmi Sarıbay, duraklarda metrekare başına aylık kira gelirinin 2 bin dolarları bulduğunu belirterek, "Bu kira bedeli dünyanın en pahalı gayrimenkul kirası. Yeni mağazalarda da metrekare başına 100 dolardan başlayıp yine bu rakamlara çıkacağımızı tahmin ediyorum." dedi.

İstanbul metrosunu günde 1 milyon yolcu kullanırken, Levent ve Gayrettepe istasyonlarında 150 bin kişi inip biniyor. İki istasyondaki toplam mağaza sayısı 190 adet olacak. Kiralanmasına başlanan mağazalar 1 Temmuz 2011'de açılacak. Levent İstasyonu'nun bir katı hazır giyim markalarına ayrılırken, bir diğer katında organik gıda satıcıları yer alacak. Burada toplam 100 mağaza bulunacak. Gayrettepe İstasyonu'ndaki 'emlak pazarı' ise 80 ofis kapasiteli. Emlak pazarı 365 gün boyunca açık emlak fuarı işlevi görecek.

İbrahim Balta/Zaman

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde