Merkez olağanüstü toplanıyor

Merkez olağanüstü toplanıyor

MERKEZ BANKASI, YENİ ÖNLEMLER ALMAK İÇİN OLAĞANÜSTÜ TOPLANMA KARARI ALDI.

Merkez olağanüstü toplanıyor
16px
24px
23.06.2006 22:32
ABONE OLgoogle

Piyasanın ateşi yurtdışı gelişmelerin baskısı nedeniyle düşürülememesi, ve hükümetin, dalgalanmanın önüne geçmek için açıkladığı 9 maddelik kararlarının piyasa üzerinde bugün de etkisinin olması Merkez'i devreye soktu. Merkez Bankası, döviz piyasasına 10 gün aradan sonra “doğrudan satım” yönünde müdahalede bulundu.

MÜDAHALE ETKİLİ OLMADI

Serbest piyasada, dolar güne 1,6900, Euro 2,1200 YTL'den başladı. Dolar kısa süre içinde gelen taleple 1,7125 YTL'yi görünce müdahale geldi; kurlarda gevşeme yaşandı. Ama gelen yoğun talep nedeniyle döviz tekrar yükselişe geçti. Hatta dolar müdahale seviyesinin de üzerine çıktı. Serbest piyasada dolar 1,75, Euro da 2,18 YTL

MERKEZ OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, piyasalardaki son gelişmeleri değerlendirmek ve alınacak önlemleri tartışmak üzere, 25 Haziran Pazar günü toplanma kararı aldı. Para Politikası Kurulu, 7 Haziran tarihinde yaptığı olağanüstü toplantısında, kısa vadeli faiz oranlarını 1,75 puan artırılmasına karar vermişti. Kurul, 20 Haziran'daki olağan toplantısında ise kısa vadeli faiz oranlarında bir değişikliğe gitmemişti.
seviyelerine kadar yükseldi. Dolar bu fiyatla Mart 2003 yılındaki seviyesine geri döndü. Para Politikası Kurulu'nun yeni önlemler için toplanacağının açıklanması kurları bu yüksek seviyelerinden indirdi.
Merkez Bankası dolar kapanış kurunu alış 1,6934 YTL, satış 1,7016 YTL olarak açıkladı. Euro'nun alış kuru 2,1246 YTL, satış kuru ise 2,1348 YTL oldu. Serbest piyasada dolar 1,7300, Euro da 2,1650 YTL'den kapandı

Uzmanlar, yabancıların YTL'lerini dövize çevirmelerindeki bu telaşı güven bunalımı olarak yorumluyor. Türkiye'deki yönetime duyulan güvensizlik nedeniyle yabancıların çıkış yaptığı bu nedenle de küresel dalgalanmadan daha fazla etkilendiği vurgulanıyor.

"AŞIRI OYNAKLIK ÜZERİNE MÜDAHALE ETTİK"

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, Banka tarafından değişik tarihlerde yapılan duyurularda, uygulanmakta olan dalgalı kur rejiminde, döviz kurunun piyasalarda arz ve talep koşulları tarafından belirlendiği, döviz kurundaki oynaklığın Merkez Bankası'nca yakından takip edilmekte olduğu ve kurlarda her iki yönde oluşan ve oluşması beklenen aşırı oynaklık durumunda doğrudan müdahale edilebileceğinin kamuoyuna açıklandığı hatırlatıldı.

Açıklamada, şöyle denildi: “Nitekim, uluslararası koşulların da etkisiyle döviz piyasasında gözlenen likidite
Tarih

Alım Tutarı
Milyon Dolar

Satım Tutarı
Milyon Dolar

11.05.2004

- 9

27.01.2005

1.347 -

benzer haberler
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde