'Merkez Bankası bağımsız ama...'

'Merkez Bankası bağımsız ama...'

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası'nın bağımsız olduğunu belirtti, Sonra da kanundaki....

'Merkez Bankası bağımsız ama...'
16px
24px
18.02.2008 15:09
ABONE OLgoogle

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankasının idare merkezinde çalışan 2 bin 559 personelden 292'sinin eşinin banka dışında başka bir kamu kurumunda çalıştığını bildirdi.

 MHP Karaman Milletvekili Hasan Çalış ve CHP Malatya Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu'nun Merkez Bankasının İstanbul'a taşınmasıyla ilgili soru önergelerini yanıtlayan Şimşek, anonim şirket olarak kurulan ve örgütlenen Merkez Bankasının, ''bütünüyle kendine özgü bir hukuki statüye sahip'' olduğunu belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Kanununun 4. maddesinde, ''Banka, kanun ile kendisine verilen görev ve yetkileri kendi sorumluluğu altında bağımsız olarak yerine getirir ve kullanır'' hükmünün yer aldığını hatırlatan Şimşek, ancak, kanun değişikliğini gerektiren bir konunun da TBMM'nin yetkisinde olduğuna dikkati çekti.

Şimşek, Merkez Bankasının idare merkezinde çalışan 2 bin 559 personelden 292'sinin eşinin Banka dışında başka bir kamu kurumunda çalıştığını bildirdi. ''Merkez Bankasının Maliye Bakanlığı, Hazine ve kamunun diğer kurumlarıyla sürekli işbirliği yapması gerekiyor mu?'' şekildeki soruya da Şimşek, ''Bankanın kanunla belirlenmiş görev ve yetkileri, ekonomik ve finansal tüm birimlerle ilişki içinde olunmasını gerektirmektedir'' karşılığını verdi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde