Merkel, Çin'de İran'ı görüştü

Merkel, Çin'de İran'ı görüştü

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Çin Başbakanı Wen Jiabao ile, "İran'ın nükleer silah kapasitesine ulaşmaması gerektiği" konusunda anlaştıklarını söyledi.

Merkel, Çin'de İran'ı görüştü
16px
24px
22.05.2006 10:31Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

İlk kez Çin'e bir ziyaret geçekleştiren Angela Merkel Jiabao ile görüşmesinin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "İran konusunu görüştük ve İran'ın nükleer silah üretme kapasitesine erişmemesi konusunda görüş birliğine vardık." dedi.

ABD ile AB Üçlüsü olarak bilinen Almanya, Fransa ve İngiltere, "İran'ın nükleer programını durdurmak için çeşitli yaptırımlara maruz bırakılması konusunda Çin ve Rusya'yı ikna etmeye çalışıyor. BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinden Çin, İran'a yaptırıma sıcak bakmıyor.

Bu arada Alman Der Spiegel dergisinin son sayısındaki bir haberde, ismi açıklanmayan bir Alman yetkili, Berlin hükümetinin, İran'ın uranyum zenginleştirme araştırmalarına izin vererek nükleer programla ilgili sorunu aşmak istediğini iddia etti. Reuters'a konuşan bir Alman yetkili de, "Bazı Almanlar bunu düşünüyor. Ancak Avrupa Üçlüsü ve ABD ile ayrı düşmeyeceğiz" dedi. Yetkili, Rusya ve Çin'in de dahil olduğu birleşik cepheyi korumak istediklerini ifade etti.
 
Pekin/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde