Mercedes’in krize karşı silahı

Mercedes’in krize karşı silahı

Mercedes-Benz Türkiye, ticari araçta 2009 umutlarını yerel seçimlere bağladı.

Mercedes’in krize karşı silahı
16px
24px
11.10.2008 10:08
ABONE OLgoogle

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan 'Kapatma Davası' ve küresel krizde bağlı olarak ortaya çıkan 'enflasyondan' ötürü ticari faaliyetlerin ciddi anlamda yavaşlaması dev otomotiv devlerini de olumsuz etkiledi.

Ekonomik çalkantının önümüzdeki yıl da süreceğini düşünen Alman şirketinin yöneticileri, bu durumdan en çok kamyon satışlarının etkileneceğini düşünüyor. 2009 Mart'ında yapılacak yerel seçimlerin otobüs pazarına olumlu etkisi olacağını ve krizin etkilerini yerel seçimlerde kullanılacak otobüslerle aşacaklarını söyleyen Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Jürgen Ziegler, otobüs ve binek otomobil satışlarında ise bir gerileme öngörmediklerini belirtti.

Ziegler, bu yıl 17 bin adet olacak kamyon üretiminin gelecek yıl 16 binlere gerileyeceğini tahmin ettiklerini, halen 3 bin 600 olan otobüs üretiminin ise değişmesini beklemediklerini dile getirdi. Ziegler yaşanan ekonomik durgunluğa rağmen işçi çıkarmayı veya üretimi durdurmayı kesinlikle planlamadıklarının altını çizdi.

İstanbul Auto Show'da gazetecilerin sorularını cevaplayan Ziegler ilk 8 ayda 5 bin 800 adet binek Mercedes otomobil sattıklarını ve bu rakamın bir önceki yıla göre yüzde 30'luk bir büyümeye işaret ettiğini söyledi. Ziegler ,"2009'da aynı başarıyı tekrar etmeyi hedefliyoruz." diye konuştu.

Türkiye'nin tüm dünyayı etkisi altına alan finansal krizden etkilenmesinin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Ziegler, "Şimdilik 2008 iyi gidiyor. Bundan sonra finansman bulmak zorlaşacak." dedi. Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün de 2009'da otomotiv pazarının olağandışı bir ekonomik gelişme olmaması halinde 2008'e yakın seyretmesini beklediklerini ifade etti.

Memduh Taşlıcalı/Zaman

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde