'MB gibi hızlı olmak istiyoruz'

'MB gibi hızlı olmak istiyoruz'

RK Başkanı Mustafa Parlak, mal ve hizmet piyasalarının denetlenmesinden sorumlu olan kurumun, aksaklıklara anında müdahale edemediğini söyleyerek..

'MB gibi hızlı olmak istiyoruz'
16px
24px
26.07.2006 10:40
ABONE OLgoogle

Rekabet Kurumu (RK) Başkanı Mustafa Parlak, mal ve hizmet piyasalarının denetlenmesinden sorumlu olan kurumun, aksaklıklara anında müdahale edemediğini veya bu müdahalelerin sonuç doğurmadığını belirtirken, “Merkez Bankası (MB)kadar hızlı karar alabilmek için, yeniden yapılanmamız gerekiyor” dedi.
Bağımsız ve her türlü yetkiyle donatılmış bir kurum olan MB'nin, mali piyasalarda her türlü düzenlemeyi yaptığını ve bir aksaklık anında müdahale edebildiğine işaret eden Parlak, şöyle konuştu: “Fakat şunu görüyoruz ki ekonomik yaşam içerisinde mal ve hizmet piyasalarındaki aksaklıklara anında müdahale edilememekte veya müdahaleler sonuç doğurmamakta. Ya da bu müdahaleler, herhangi bir idari veya siyasi otorite tarafından piyasaya müdahale anlamında da algılanabilmekte. Aslında piyasanın mekanizmasına, işleyişine müdahale etmeden mal ve hizmet piyasalarına, yine piyasanın işleyişi çerçevesinde müdahale gerekir diye düşünüyorum."

Gelinen noktada RK'nın mal ve hizmet piyasalarında rekabeti bozucu, bu piyasayı aksatıcı, engelleyici davranışlara müdahalesinin, ancak bu olaylar olduktan sonra mümkün olabildiğini kaydeden Parlak, "Yani bir piyasada rekabet bozukluğu varsa, önce bu rekabet ihlal edilecek, bunun akabinde Rekabet Kurulu inceleme yapacak, ondan sonra ön araştırma yapacak, ondan sonra soruşturma açacak. Bu soruşturma da ancak 6 ay-1 yıl arasında sonuçlanıyor. Ondan sonra piyasaya müdahale imkanı doğuyor. Bu da piyasaların bozuldukları anda rekabetin tesisini veya korunmasını zorlaştırıyor. Önce ihlal olacak, sonra ceza gelecek, bunun fazla bir etkisi yok. Bu ancak caydırıcılık yaratabilir” dedi.

Sektörler hakkında önceden bilgi alacağız

Parlak, RK'nın MB kadar hızlı karar alabilmesi için, mal ve hizmet piyasalarındaki herhangi bir hareketliliğe, bir ısınmaya anında karşılık verebilecek bir yapılanmaya sahip olması gerektiğini vurguladı. Bu nedenle RK'nın yeniden organize olup idari kapasite ve fonksiyonunu buna göre ayarlaması gerektiğini vurgulayan Parlak, ”Türkiye'nin önemli sektörleriyle ilgili daha önceden bilgileri alacağız ve izleyeceğiz. Bu bilgilerde değişiklik olduğu veya bir hareketlenme olduğu takdirde ihlal olup olmadığını beklemeksizin, bunun sebebini bulup müdahale edeceğiz” diye konuştu.

Parlak, yeniden yapılanma için yasal düzenleme gerektiğini ve bununla ilgili hazırlıkları bulunduğunu kaydetti.

Devlet yardımları konusuna da değinen Parlak, “Hem Türkiye hem de AB açısından bu uygulama için en uygun yerin, RK olduğunu söylüyoruz. Ayrı bir örgütlenmeye ihtiyaç olmadığını düşünüyoruz. Ama takdir hükümetin” dedi.

Ayten Güvenkaya/Referans

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde