Kurumlar vergisinde indirim

Kurumlar vergisinde indirim

KURUMLAR VERGİSİ ORANINI YÜZDE 30'DAN YÜZDE 20'YE İNDİREN YASA KABUL EDİLDİ.

Kurumlar vergisinde indirim
16px
24px
25.05.2006 22:23
ABONE OLgoogle

Kurumlar Vergisi Kanunu Tasarısı'na göre, iştirak satın alınmasıyla ilgili kullanılan kredilerin faizi, gider olarak yazılabilecek. Portföyü Türkiye'de kurulu borsalarda işlem gören altın ve kıymetli madenlere dayalı yatırım fonları veya ortaklıklarının portföy işletmeciliğinden doğan kazançları kurumlar vergisinden istisna
olacak.

Yapı kooperatiflerinin arsalarını, kat karşılığı vererek, yapı kooperatiflerinin her bir hisse için işyeri veya konut elde etmeleri halinde kurumlar vergisinden muaf olacak.'Vergi cenneti' olarak adlandırılan ülkelerde faaliyette bulunan kurumlara yapılan ödemelerden yüzde 30 vergi alınacak.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, kurumlar vergisi oranını yüzde 30'dan yüzde 20'ye indiren kanun tasarısı benimsendi.

Önergeler ile değiştirilen Kurumlar Vergisi Kanunu Tasarısı'na göre, sermaye şirketleri, kooperatifler, iktisadi kamu kuruluşları, dernek veya vakıflara ait iktisadi işletmeler, iş ortaklıklarının kazançları, kurumlar vergisine tabi olacak.

Kurumlar vergisinden muaf tutulan kurumlardan bazıları şöyle: 'Kamu idare ve kuruluşlarınca, tarım ve hayvancılığı, bilimi, fenni ve güzel sanatları öğretmek amacıyla işletilen okullar, okul atölyeleri, konservatuarlar, kütüphaneler, müzeler, sergiler, kitap, gazete, dergi, yayınevleri, yetkili idari makamların izniyle açılan yerel, ulusal veya uluslararası nitelikteki sergiler, fuarlar, panayırlar, ÖİB, Özelleştirme Fonu, TOKİ, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü ile askeri fabrika ve atölyeler, yapı kooperatiflerinin kendilerine ait arsalarını kat karşılığı vererek, her bir hisse için bir iş yeri veya konut elde etmeleri.'

VERGİDEN MUAF KAZANÇLAR

Türkiye'de kurulu menkul kıymetler yatırım fonları ile menkul kıymetler yatırım ortaklıklarının portföy işletmeciliğinden doğan kazançları, portföyü Türkiye'de kurulu borsalarda işlem gören altın ve kıymetli madenlere dayalı yatırım fonları veya ortaklıklarının portföy işletmeciliğinden doğan kazançları, gayrimenkul yatırım fonları veya ortaklıklarının kazançları, emeklilik yatırım fonları, konut finansmanı fonları ile varlık finansmanı fonlarının kazançları kurumlar vergisinden muaf olacak.

Okul öncesi eğitim, ilköğretim, özel eğitim ve ortaöğretim özel okulları ile Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflara veya kamu yararına çalışan derneklere bağlı rehabilitasyon merkezlerinin işletilmesinden faaliyete geçilen ilk 5 hesap dönemi itibariyle elde edilen kazançlara da vergi istisnası getirilecek.

SPORA DESTEK

Vergi indirimleri kapsamında; mükelleflerin, işletmeleri bünyesinde gerçekleştirdikleri yeni teknoloji ve bilgi arayışına yönelik harcamalarının yüzde 40'ı oranında AR-GE indirimi yapılacak.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile Türkiye Futbol Federasyonu teşkilat kanunları kapsamında yapılan sponsorluk harcamalarının amatör spor dalları için tamamı, profesyonel spor dalları için ise yüzde 50'si indirime tabi olacak.

Kamu kuruluşlarına bağışlanan okul, sağlık tesisi, öğrenci ve yetiştirme yurtları, huzurevi ve rehabilitasyon inşası dolayısıyla yapılan harcamalar ile bağış ve yardımların tamamı vergiden indirilebilecek.

Doğal afetler dolayısıyla Başbakanlık aracılığıyla makbuz karşılığı yapılan ayni ve nakdi bağışların tamamı da vergiden düşürülecek.

benzer haberler
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde