Kredi kartında gecikme faizi düştü

Kredi kartında gecikme faizi düştü

Kredi kartı işlemlerinde aylık azami gecikme faiz oranı, 2 Temmuz'dan geçerli YTL için yüzde 6,44, ABD doları için yüzde 2,98'e çekildi. Euro için yüzde 3,05 olan oran ise değişmedi.

Kredi kartında gecikme faizi düştü
16px
24px
23.06.2006 11:34
ABONE OLgoogle
Merkez Bankası'nın “Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Tebliğle, kredi kartı işlemlerinde aylık gecikme faizi tavanı YTL için 0,44 puan, dolarda ise 0,36 puan gerilemiş oldu. Aylık azami gecikme faizi oranı halen YTL için yüzde 6,88, ABD doları için yüzde 3,34 ve Euro için yüzde 3,05 olarak uygulanıyor.

AZAMİ AKDİ FAİZ ORANINDA DA İNDİRİM

Tebliğe göre, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı ise YTL ve Euro bazında geriledi, dolarda değişmedi. Buna göre aylık azami akdi faiz oranı, 2 Temmuz'dan geçerli YTL için yüzde 5,72, ABD doları için yüzde 2,68, Euro için yüzde 2,50 olarak belirlendi. Yeni karar öncesi aylık azami akdi faiz oranı YTL için yüzde 5,75, ABD doları için yüzde 2,68 ve Euro için yüzde 2,53 idi. Tebliğ, 2 Temmuz 2006 tarihinden itibaren geçerli olacak.

YEDİ BANKA FAİZ İNDİRECEK

Halen yedi banka kredi kartlardına üst sınır olan yüzde 5.75 oranında aylık faiz uyguluyor. Anadolubank, HSBC Bank, Koçbank, Tekstilbank, Yapı ve Kredi Bankası, Finansbank ve Citibank 2 Temmuz'dan itibaren kredi kartı aylık faiz oranlarında en az 0.02 puanlık bir indirim yapması gerekiyor. Geri kalan bankaların kredi kartı faiz oranları yüzde 5.72 olarak belirlenen yeni üst sınırın altında bulunuyor.

Bu arada 11 banka da yüzde 6.44'ten yüksek olan aylık geçikme faiz oranlarında indirim yapmak zorunda kalacak.
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde