Konut cambazına ceza

Konut cambazına ceza

Konut kredilerini mercek altına alan BDDK, değerleme haritası hazırlıyor.

Konut cambazına ceza
16px
24px
18.03.2014 11:53
ABONE OLgoogle
Konut kredilerini mercek altına alan BDDK, değerleme haritası hazırlıyor. 50 bin TL'lik konutu iki katı gösterip alınan krediye yaptırım uygulanacak. Bankalara para ve yetki iptali cezası gündemde

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), toplamı 112 milyar lirayı aşan konut kredilerini mercek altına aldı. Bazı bankaların, konutları değerinin üzerinde göstererek kredi kullandırdığı yönündeki şikâyetler üzerine inceleme başlatıldı. Bu konudaki şikâyetler de dikkate alınarak konutların belediye, tapu ve piyasadaki fiyat farkına son verecek "değerleme haritası" çalışması hızlandırıldı. Değerleme haritası sayesinde 50 bin TL'lik konut 100 bin TL gösterilip, yüksek tutarlı kredi çekilemeyecek. 

PARA CEZASI VERİLECEK 

Yüzde 25'lik peşinatı tüketici kredisi kullandırarak aşan bankaların ardından şimdi de konutları değerinin üzerinde gösterip yüksek tutarlı kredi verenler takibe alındı. Bankaları tek tek inceleyen BDDK, birbirinden ilginç usulsüz uygulamalar tespit etti. Yönetmeliğe aykırı davranan bankalara para cezasının yanı sıra kredi sınırlaması uygulanacak.

BDDK'nın oluşturduğu özel ekip, öz sermaye şartının uygulanıp uygulanmadığını da denetliyor. Ekip, konut kredilerinde son 5 yıllık uygulamaları incelerken, yeterli teminat alınıp alınmadığı da tespit ediliyor. Konut kredilerine ilişkin rapor kurula iletilecek. Usulsüzlük tespit edilen bankalara yönelik cezalar da önümüzdeki günlerde netleşecek. Yetkililer, bankalara "para cezası ve konut kredisi kullandırma yetkisinin iptali" verilebileceğini belirtiyor. 

VERİ BANKASI KURULACAK

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, üniversiteler, belediyeler, STK'ların da desteğiyle bir veri bankası oluşturacak. Ev ve arsa fiyatları için kriterler bölgelere göre değişiyor. Yapı ruhsat durumundan ısıtma sistemine kadar birçok başlık ele alınıyor. Bankaların da yararlanacağı bu veri tabanı sayesinde tapudaki değer ile bankanın kayıtlarındaki rayiç bedel arasındaki uçurum kapanmış olacak. Bu değerler, alım, satım, kamulaştırma ve bankacılıkta kullanılacak. 
Hazal Ateş/sabah
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde