Konfor düşkünlerine işte Matrix

Konfor düşkünlerine işte Matrix

Otomobil testimizde aileler için Hyundai'n yeni modeli Matrix'i test ettik. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte İstanbul'dan kaçmak isteyenlere işte konforlu bir otomobil..

Konfor düşkünlerine işte Matrix
16px
24px
03.06.2006 13:55
ABONE OLgoogle

Hyundai, Türkiye’de son yıllarda hızla gelişmekte olan ve binek araç pazarında yüzde 5 oranında paya sahip olan MPV (Multi Purpose Vehicle-Çok Amaçlı Araç) sınıfına, Matrix modeliyle yepyeni bir heyecan kazandırdı.

Özellikle şehir içi kullanımda çocuklu aileler tarafından tercih edilen MPV’ler arasında kendine önemli bir yer edinen Matrix, gerek gün içindeki koşuşturmacalarda gerek hafta sonu kaçamaklarında her türlü ihtiyaca cevap verebilecek özelliklere sahip.

Bizde yaz aylarının gelmesiyle birlikte çocuklu ailelerin tatile çıkacağını düşünerek Matrix'i test ettik.

Ergonomik ve fonksiyonel bir kabine sahip olan Hyundai Matrix, 25 yaş üstünde bayan ağırlıklı evli ve/veya çocuklu aileleri, genç çiftleri ve arkadaşlarıyla ve bavullarıyla seyahat eden bekarları hedefliyor.

Tasarımı, ünlü İtalyan dizayn markası Pininfarina tarafından çizilen Hyundai Matrix, ilk bakışta yüksek sürüş pozisyonu, her türlü açının rahat bir şekilde görülebildiği ve yola hakimiyeti tam anlamıyla sağlayan geniş ön camıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

4050 mm uzunluğa, 1740 mm genişliğe ve 1635 mm yüksekliğe (tavan raylarıyla birlikte 1685 mm) sahip olan Matrix’in, oldukça geniş ve ferah bir iç hacmi bulunuyor. MPV sınıfındaki bir aracın sunduğu tüm avantajlara sahip olan Matrix’in kabininde en çok dikkat çeken özelliklerden biri de gösterge paneli. Matrix içinde seyahat eden tüm yolcuların daha rahat bir şekilde görmesi için ön konsolun ortasına yerleştirilen gösterge panelinden hız, motor devri ve yol bilgisayarının tüm fonksiyonları okunabiliyor. Ayrıca sürücünün önünde bulunan panelde ise araçla ilgili tüm uyarı ışıkları ve otomatik şanzımanlı versiyonda da vites konumu görülebiliyor.

Hyundai Matrix’in yolcularına sunduğu bir diğer özellik de fonksiyonelliği. Sürücü, ön yolcu ve arka yolcular için sayısız cep ve gözü bulunan Matrix’te ön yolcu koltuğu altında küçük eşyaların saklanabileceği bölme, ön koltuk arkalarında cep ve masa, ön ve orta konsolda küçük gözler ve bagaj içi sabitleme filesi gibi birçok kullanışlı fonksiyon yer alıyor.

Hyundai Matrix Türkiye’ye, common-rail direkt enjeksiyon teknolojili yeni 1.5 litre CRDi dizel motor ve 1.6 litre benzinli olmak üzere iki farklı motor seçeneğiyle ithal ediliyor. Yeni hazırlanan 1.5 litrelik CRDi motor, Hyundai’nin daha önceki 1.5 lt CRDi motorlarından farklı olarak 4 silindire sahip. 1493 cc hacmindeki 16 supaplı bu motor 4000 d/d’de 102 PS maksimum güç ve dakikada 2000 gibi düşük bir devirde tam 235 Nm’lik torka sahip. Bu motorla 0’dan 100 km/s hıza 14.3 saniyede çıkan Matrix, 164 km/s’lik maksimum hıza ulaşıyor. Yeni geliştirilen ve oldukça düşük yakıt tüketim değerlerine sahip olan 1.5 CRDi motor, Matrix ile şehir içinde 100 km’de 6.8 litre ve şehir dışı kullanımda sadece 4.6 litre yakıt tüketiyor. 1380 kg’lık boş ağırlığı bulunan Matrix’in 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi ise 5.4 litre.

Hyundai’nin kendini kanıtlamış 1599 cc’lik benzinli motoru ise Matrix için 5800 d/d’de   103 PS maksimum güç ve 4500 d/d’de 141 Nm maksimum tork üretiyor. Matrix’te 1.6 litrelik motor için 5 ileri manuel ve 4 kademeli otomatik şanzıman seçenekleri bulunuyor. Manuel şanzımanl

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde