Koç’un East'ına Amerikalı West

Koç’un East'ına Amerikalı West

Rahmi Koç"un, kuruluşuna bizzat öncülük ettiği East Marine Denizcilik, ünlü yat ekipmanları satıcılarından biri olan Amerikalı West Marine"i Türkiye"ye getirdi.

Koç’un East'ına Amerikalı West
16px
24px
08.06.2008 12:38
ABONE OLgoogle

Koç ile birlikte ilk kez Avrupa pazarına giren zincir, temmuzda İstanbul Kartal"da açacağı mağazanın ardından, Ege ve Akdeniz kıyılarında da mağazalaşacak.

ULUSLARARASI iş dünyasındaki etkinliğini kullanan Rahmi Koç, ABD"nin en büyük yat ekipmanları zinciri olan West Marine"i Türkiye"ye gelmeye ikna etti. Deniz tutkusuyla tanınan Rahmi Koç, geçen yıl Koç Holding"in CEO"su Bülent Bulgurlu ve ile Ram Dış Ticaret"in eski yöneticisi İbrahim Yazıcı ile birlikte kurduğu kurduğu Eeast Marine, 380 mağazasıyla dünyanın en önemli yat ekipmanları satıcılarından biri olan Amerikalı West Marine mağazalarıyla büyüyecek.

İlk mağaza Kartal"a

Koç Holding bünyesinde yer alan Setur Marina ve RMK Marine şirketleriyle oldukça yakından ilgilenen ve büyümelerine yön veren Rahmi Koç, şimdi de East Marine"i atağa geçiriyor.

Ekonomist Dergisi"nin haberine göre, yat ve yat malzemeleri ticareti yapmak ve marina inşa etmek üzere kurulan East Marine Denizcilik, sürpriz bir adımla önümüzdeki ay dünyanın en önemli yat ekipmanları mağazasını Türkiye"de açmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki ay İstanbul Kartal"da açılacak olan West Marine, aynı zamanda zincirin Avrupa"daki ilk mağazası da olacak. Şirket böylelikle Avrupa"daki büyümesini Türkiye"den başlatmış olacak.

Sırada Ege ve Akdeniz var

Bizzat Rahmi Koç yönetiminde sekiz ay önce kurulan East Marine Denizcilik"in yüzde 51"i Rahmi Koç ve Koç Holding"in diğer yöneticilerine, yüzde 49"u ise Ram Dış Ticaret"in eski yöneticisi İbrahim Yazıcı"ya ait.

Şirketin yönetim kurulu başkanı ise Rahmi Koç. ABD"de halka açık bir şirket olan West Marine, East Marine ile yaptıkları franchising anlaşmasını, ABD"de 21 Mayıs"ta kamuoyuna açıkladı. Geçen yıl West Marine şirketine CEO olarak katılan Geoff Eisenberg yaptığı açıklamada, Türkiye pazarının kendilerini çok heyecanlandırdığını, bu anlaşmayı uluslararası satışlarını artırmak için önemli bir fırsat olarak gördüklerini ve Türkiye"nin Ege ve Akdeniz kıyılarında açacakları mağazalarla bu hedeflerini gerçekleştireceklerini vurguladı.

50 bin çeşit ürün satıyor

KARTAL"da Kumlar Caddesi"ndeki mağazayla Türkiye pazarına girecek olan West Marine, dünyanın en büyük yat malzemeleri satış zinciri. Kökleri 1968"e kadar gitse de, kurucusu Randy Repass"in ilk mağazasını 1975"te açtığı şirketin ABD"nin 38 eyaletinde ve ayrıca Porto Riko ile Kanada"da 375 mağazası bulunuyor. West Marine"in internet sitesinde ve katalogunda 50 binin üzerinde ürün bulunuyor.

Bu ürünler en basit halattan başlıyor son teknoloji elektronik ekipmanlara kadar gidiyor. Bu arada şirket kendi mağazalarındaki satışa ek olarak ayrıca 150 kadar ülkeye distribütörler vasıtasıyla toptan satış da gerçekleştiriyor. Şirket 2003 yılında 300 mağazaya ulaşmışken 600 milyon dolarlık bir ciro gerçekleştirmişti. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde