Kaybolan emniyet müdürü kurtarıldı

Kaybolan emniyet müdürü kurtarıldı

Aladağlar Milli Parkı'nda kaybolan Kayseri Develi Emniyet Müdürü Suat Günbey yaralı olarak bulundu.

Kaybolan emniyet müdürü kurtarıldı
16px
24px
04.07.2008 15:47
ABONE OLgoogle

Aladağlar Milli Parkı 1. Foto Safari Fotoğraf Yarışması'na katılmak için Develi Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Develioğlu ve ilçede esnaflık yapan İsmail Cabbar ile yola çıkan Emniyet Müdürü Suat Günbey, Aladağlar Yedigöller bölgesi Delikkaya Teke Kalesi mevkiine ulaştı. Burada İsmail Develioğlu ile İsmail Cabbar, yüklerini taşımak için Ulupınar Köyü'ne giderek katır getirmek istedi.

Bunun üzerine Güney, "Siz gidin gelin, ben yavaş yavaş yürüyeyim" diyerek yol arkadaşlarından ayrıldı. Develioğlu ve Cabbar, katırlarla geri döndüklerinde emniyet müdürü Suat Günbey'in eşyaların yanında olmadığını gördü. Yaptıkları tüm aramalara rağmen Günbey'den haber alamayan arkadaşları, küçük çaplı bir aramanın ardından durumu güvenlik güçlerine bildirdi.

Bunun üzerine harekete geçen güvenlik güçleri, yaklaşık 100 kişilik 7 ayrı ekip, 2 helikopter, teknik ekip ve özel eğitimli köpeklerle arama çalışmalarına başladı. Çalışmalara Kayseri Emniyet Müdürü Orhan Özdemir ve Jandarma Alay Komutanı Mustafa Ongun Yalçın da katıldı. Güneş batıncaya kadar profesyonel ekiplerle sürdürülen çalışmalara akşam bölgeyi iyi bilen maden işçileri de katıldı. İlk gün, gece geç saatlere kadar sürdürülen arama kurtarma çalışmaları sonuç vermedi. Sabahın ilk ışıklarıyla arama kurtarma çalışmaları daha etkin bir şekilde başlatıldı. Saatler geçtikçe tansiyon hastası olan Emniyet Müdürü Günbey'in durumuyla ilgili şüpheler arttı. Av merakı olduğu bilinen Günbey'in avcı arkadaşlarının 'Tansiyonu yükseldiğinde geçici şuur kaybı yaşayarak yolunu kaybedebiliyor' ifadeleri yakınlarını kaygılandırdı.

Endişeli bekleyiş sürerken kaybolmanın üstünden yaklaşık 24 saat sonra sevindirici haber geldi. Arama kurtarma çalışmalarına katılan helikopterlerle Günbey'in yeri Ulupınar köyü Karakuzuluk mevkiinde tespit edildi. Oldukça sarp kayalıklar ve uçurumlarla dolu olan alanda mahsur kalan Günbey, yaklaşık 80 metre derinliğe sahip bir kanyon içinde bulundu. Yaralı olduğu anlaşılan Günbey, öncelikle helikopter vasıtasıyla çıkarılmak istendi ancak başarısız olundu. Özel ekipler kanyon içine iplerle sarkarak Günbey'i kurtardı. Yaklaşık 24 saat içinde başarılı bir arama çalışmasıyla kurtarılan Emniyet Müdürü, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Emniyet Müdürü Günbey'in kurtarılması en fazla Develi Emniyet Müdürlüğü çalışanlarını ve yakınlarını sevindirdi.

Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, başarılı bir arama kurtarma çalışması sonucu Emniyet Müdürü Günbey'in sağ olarak kurtarıldığını ifade etti. Bilici, ''Kaybolan Develi Emniyet Müdürü Günbey için 7 ayrı ekip sabah yaklaşık 1 gün arama kurtarma çalışması yapıldı. Arama kurtarma çalışmalarına 2 polis helikopteri, 4 eğitimli köpek ve çok sayıda AKUT elemanı katıldı. Çalışmalar sonrası Emniyet Müdürü Günbey'in sag olarak kurtarılması bizi sevindirdi" dedi.

Yahyalı Kaymakamı İdris Akbıyık da Günbey'in kaybolmasının duyulmasıyla bir kriz masası oluşturduklarını dile getirdi. Etkin çalışmayla Günbey'e ulaştıklarını belirten Akbıyık, uydu telefonu gibi teknolojinin tüm imkanlarını kullanarak emniyet müdürünü kurtardıklarını kaydetti.

Bölgeyi iyi bildiği için arama kurtarma çalışmalarına katılan Kirazlı Köyü Muhtarı Faruk Çoban ise sarp kayalıklarla kaplı uçurumların bulunduğu alanda kaybolan Günbey'in yaşamından endişe ettiklerini, ancak çalışmaların başarılı sonuç vermesinin kendilerini çok sevindirdiğini anlattı.

Kayseri/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde