'Kaç-kovala kurumu olmayacağız'

'Kaç-kovala kurumu olmayacağız'

Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelirler Genel Müdürü Osman Arıoğlu, vergi dairesi memurlarının yerinde oturup evrak toplayan kişiler olmaktan çıkararak, dışarıda denetim mekanizması elemanı haline getirileceğini söyledi.

'Kaç-kovala kurumu olmayacağız'
16px
24px
17.04.2006 20:19
ABONE OLgoogle

Denizli Sanayi Odası tarafından "Yeni gelir vergisi ve vergide yeni düzenlemeler" konulu bir konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Gelir İdaresi Başkanı Osman Arıoğlu, mükellefle vergi memuru arasındaki kaç-kovala anlayışının mutlaka kalkması gerektiğini vurguladı.

Vergi anlayışının özünü birlikteliğin oluşturduğuna temas eden Arıoğlu, "Kaç-kovala anlayışının tamamen kalkması ve değişmesi gerekir. 'Siz vergi ödeyeceksiniz, ödemezseniz biz yakanıza yapışırız' anlayışı bundan sonra olmayacak. Bunun yerine birliktelik olacak. Aynı hedefe hep birlikte ve kararlılıkla koşarsak her şeyi başarabiliriz. Son 3 yıl içinde mali disiplinde gösterdiğimiz başarı enflasyonu tek haneli seviyelere çekildi" ifadelerini kullandı.

Vergi dairesi memurlarının bundan böyle yerinde oturup evrak toplayan kişi olmayacağını da aktaran Arıoğlu, "Vergi memurları dışarıda dolaşacak. Denetim mekanizması böylece daha iyi çalışacak ve vergi kaçakları en asgariye indirilecek" dedi. Arıoğlu, vergi dairesi başkanlarının da çözüm üreten kişiler olmalarını istediklerini sözlerine ekledi.
Denizli/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde