'Kablosuz interneti izinsiz kullanmak' caiz mi?

'Kablosuz interneti izinsiz kullanmak' caiz mi?

Zaman Gazetesi, kablosuz interneti izinsiz kullanma hakkında müftülere danıştı. İşte cevap..

'Kablosuz interneti izinsiz kullanmak' caiz mi?
16px
24px
14.10.2008 08:57
ABONE OLgoogle

Adana Müftüsü Mehmet Barış, başkasının kablosuz internetini izinsiz kullanmanın kul hakkına girdiğini söyledi.  
 
İnterneti kullanan birçok kişi, komşusunun aldığı wireless sisteminden yararlanıyor. Birçok belediye de halkın ortak kullanım alanlarında bu sistemi kurarak vatandaşlara ücretsiz internetten faydalanma imkânı sunuyor. Bunun yanında bazı vatandaşlar gizlice, komşularının evine aldığı ve şifrelemediği kablosuz internetten yararlanıyor. Bu durumun İslam'a göre caiz olmadığını kaydeden Adana Müftüsü Mehmet Barış, "İnternet hizmeti veren kurum veya kuruluş ile bu hizmetten ücret ödeyerek faydalanan şahıs, bir başkasının kablosuz internetine bağlanmasına müsaade ediyorsa kullanmak caiz olur. Ancak kurum veya şahıstan biri veya her ikisi bunu doğru bulmuyorsa o takdirde bağlanmak caiz olmaz." dedi.

Limitli internette, komşunun internet ağlarından internete bağlanıldığında kotayı aşma ihtimalinin olduğunu aktaran Barış, "Kota aşıldığında ise ekstra ücret ödenmekte. Hem komşumuzun ücretini vererek almış olduğu interneti herhangi ücret ödemeden kullanmış oluyoruz hem de kotanın aşılmasına sebep olarak komşumuzu zarara uğratıyoruz. Buna göre, komşunun internetini izinsiz kullanmak caiz değildir ve kul hakkına girmedir." diye konuştu.

Limitsiz internet kullanım hattının bir hak olduğuna değinen Barış, "Çünkü kişi internet hattını para vererek almakta. Kullanım hakkı, hattı alan şahsa ait. Hat sahibi ve hattı pazarlayan şirket, hattın başkası tarafından kullanılmasına razı değilse bu hattı kullanmak caiz değildir. Ancak bu işi pazarlayan şirket, buna bir şey demiyorsa, hattı kullanılan insan da göz yumuyor, daha da önemlisi bir zarara uğratılmıyorsa kul hakkına tecavüz olmayabilir. Fakat haram ve helaller hususunda 'özellikle kul hakkını üzerine almama hususunda' hassas ve dikkatli olan insanlar başkasının internet hattını kullanmaktan uzak durur." ifadelerini kullandı. Bunun yanında komşusundan kablo çekerek internet kullanımının da uygun olmadığını dile getiren müftü Barış, İslam'da en büyük günahlardan birinin kul hakkı ihlali olduğunu ifade ederek, vatandaşların bu konuya çok dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı.

Abdullah Özyurt/Zaman

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde