İsviçre Sigorta'ya Alman patron

İsviçre Sigorta'ya Alman patron

Dünyanın ikinci büyük reasürans şirketi Münich Re'nin iştiraki Ergo, İsviçre Sigorta'nın yüzde 75'ini satın alıyor. Satış fiyatı ise açıklanmadı.

İsviçre Sigorta'ya Alman patron
16px
24px
26.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Alman sigorta pazarının en büyük ikinci şirketi konumundaki Ergo, İsviçre Sigorta hisselerinin yüzde 75'ini satın almak üzere anlaşma imzaladı. Hazine Müsteşarlığı ve Rekabet Kurumu'nun onayına sunulacak işlemin sonbaharda tamamlanması beklenirken taraflar, satın alma tamamlanana kadar fiyat açıklamayacaklarını duyurdular.

Anlaşmaya göre, 17 milyar avroya yaklaşan prim üretimiyle Avrupa'nın ilk on sigorta şirketi arasında yer alan Ergo, söz konusu satınalmayla İsviçre Sigorta'nın yanı sıra İsviçre Hayat Sigorta, İsviçre Portföy şirketinin de yüzde 75 hissesini devralacak. Anlaşmanın duyrulduğu basın toplantısında konuşan İsviçre Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Okan Balcı, kalan yüzde 25 hissenin grup şirketi Avrupa Holding'de kalacağını, yönetimin ise değişmeyeceğini söyledi. Buna karşılık şirketin ismi Ergo-İsviçre Sigorta olarak değiştirilecek.

'Türkiye fırsat sunuyor'
Ergo Sigorta Grubu İcra Kurulu Başkanı Lothar Meyer, Ergo'nun dünyanın ikinci büyük reasürans şirketi Munich Re içindeki birincil sigorta kolunu oluşturduğunu, sigorta hacmi 40 milyar avro olan Ergo'nun 16.7 milyar avro toplam prim geliriyle Almanya'nın en büyük ikinci şirketi konumunda bulunduğunu anlattı. İsviçre Sigorta'yı 'gerçek bir başarı hikâyesi' olarak nitelendiren Meyer, "Bu başarı hikayesini gelecekte de hep birlikte sürdüreceğimize inanıyorum" dedi. Ergo Sigorta Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Klaus Flemming de genç nüfusuyla büyüme umudu veren Türkiye'nin, özellikle sigorta pazarında büyük fırsatlar sunduğunu ifade etti. Flemming, Türkiye'nin eninde sonunda Avrupa'nın politik ağına entegre olacağını da belirtti. Ergo International Yönetim Kurulu Üyesi Klaus Allerdissen, İsviçre Sigorta'da Türkiye temsilciliğini üstlenerek icra kurulunda grubu temsil edecek.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde