İşte özel okulların ücretleri

İşte özel okulların ücretleri

ÖZEL OKULLARIN YENİ ÖĞRETİM DÖNEMİNDE UYGULAYACAKLARI ÜCRETLER BELLİ OLDU.

İşte özel okulların ücretleri
16px
24px
24.05.2006 14:47
ABONE OLgoogle

Buna göre, bazı eğitim kurumları önümüzdeki eğitim yılında okul ücretlerinde herhangi bir artışa gitmezken, bazıları da yüzde 20'ye varan oranda zam yaptı.

Türkiye Özel Okullar Birliği Başkanı Rüstem Eyüboğlu, özel okul ücretlerinin Ücret Tespit ve Tahsis Yönetmenliği çerçevesinde belirlendiğini, her okulun belirlenen fiyatı bu ay sonuna kadar ilan etmesi gerektiğini hatırlattı.

Birlik olarak özel eğitim kurumlarının fiyat belirleme politikalarına karışamadıklarını vurgulayan Eyüboğlu, ancak bu konuda geçen ay gerçekleştirilen toplantıda özel okul sahiplerine ”enflasyonun üzerinde belirli bir oranda zam yapmalarını, araştırma-geliştirme için bütçe ayırmalarını ve eğitimde kaliteden ödün vermemelerini tavsiye ettiklerini” bildirdi.

Eyüboğlu, geçmiş dönemlerde enflasyon nedeniyle yüksek oranlarda zamlar yapıldığını, ancak son 3 yılda enflasyonun tek haneli rakamlara düşmesiyle zam oranlarının azaldığını ifade ederek, “Önümüzdeki eğitim-öğretim yılı için şunu söyleyebilirim. Yapılan zamlar makul ve hiçbir veliyi rahatsız etmeyecek düzeydedir” diye konuştu.

Rüstem Eyüboğlu, halen TBMM'de yasalaşmayı bekleyen “Özel Öğretim Kurumları Yasa Tasarısı”nın sektöre bazı teşvikler getirdiğini, ancak bu teşviklerin okul ücretlerine bu yıl yansıtılmasının söz konusu olmadığını da belirterek, “Bunun yansıması, 2007-2008 eğitim-öğretim yılında olacak” dedi.

ÜCRET ARTIŞLARI

Türkiye özel Okullar Birliğine şu ana kadar ulaşan bilgilere göre, İstanbul'daki bazı özel eğitim kurumları, okul ücretlerine zam yapmazken, bazıları da yüzde 20'ye varan oranlarda artışa gitti.

İlköğretimde okul ücretleri yıllık 4 bin YTL ile 14 bin 605 YTL arasında değişirken, liselerde yıllık 5 bin YTL ile 15 bin 750 YTL arasında oldu.

Bu arada, birçok özel eğitim kurumu da anaokulu fiyatlarında da yüzde 15'e varan oranlarda zam yaptı. Buna göre, anaokulu fiyatları aylık 300 YTL ile bin 90 YTL arasında değişiyor.

Okul ücretlerine ilave olarak, öğrencilerden ayrıca yıllık bin 200 YTL ile 2 bin YTL arasında yemek ücreti alınıyor. İstanbul'daki bazı özel eğitim kurumlarının önümüzdeki eğitim-öğretim yılında ilköğretim ve liselerde uygulayacakları yeni okul ücretleri ile artış oranları şöyle:

İLKÖĞRETİMDEKİ ZAMLAR

    OKULUN ADI             1-3    ZAM     4-5    ZAM     6-8    ZAM
                          SINIF    %     SINIF    %      SINIF   %
    -----------------     ------  ----   ------  ---     -----  ---
    AHMET ŞİMŞEK L.        4.000    0     4.000    0      5.000   0
    AKASYA KOLEJİ          6.020   12     6.020   12      7.220  13
    ANABİLİM KOLEJİ        8.800   17  

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde