İsrail'le sıcak ilişkiler

İsrail'le sıcak ilişkiler

İSRAİL DIŞİŞLERİ BAKANI LİVNİ, TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİNİN MÜKEMMEL OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

İsrail'le sıcak ilişkiler
16px
24px
29.05.2006 15:53
ABONE OLgoogle

Dışişleri Bakanlığı'nda gerçekleştirilen baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Abdullah Gül ve İsrailli meslektaşı Tzipni Livi bir basın toplantısı düzenledi.

Abdullah Gül, baş başa ve heyetler arası faydalı görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve birbirine yakın iki ülkenin ikili konuları istişare etme imkanı bulduğunu söyledi. İki ülkenin tarihi ve eskiye dayanan ilişkileri olduğunu belirten Abdullah Gül, iki ülke arasında 2,5 milyar dolar olan dış ticaret hacmini önümüzdeki yıllarda 5 milyar dolara çıkarma hedefi koyduklarını ifade etti.

İki ülke arasında karşılıklı yatırımların olduğunu belirten Gül, yatırımların artmasını desteklediklerini ve arzu ettiklerini söyledi. Gül, Türkiye'nin İsrailli turistler için önemli bir destinasyon haline geldiğini ve bunun gelişmesini arzu ettiklerini dile getirdi.

Bölgesel konular ve barış sürecinin de görüşmede gündeme geldiğini ifade eden Gül, "Bölgede kalıcı barışın tesisi herkesin arzusudur. Birleşmiş Milletler kararları ve yol haritası bu konuda çok önemli belgelerdir" diye konuştu. Gül, bu konuda Türkiye'nin her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ve Livni'nin gerçekleştirdiği ziyaretin çok faydalı olduğunu söyledi. Livni'nin göreve geldikten sonra gerçekleştirdiği ziyaretin Türkiye'ye olduğunu hatırlatan Gül, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in önümüzdeki hafta İsrail'e bir ziyaret gerçekleştireceğini belirtti.

İsrail Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Livni de ziyarette kendisine gösterilen konukseverlikten duyduğu memnuniyeti ifade ederek bugün sabah Atatürk'ün Anıtkabir'deki kabrini ziyaret etmesinin kendisi için 'dokunaklı bir olay' olduğunu söyledi. Anıtkabiri ilk kez ziyaret etmediğini dile getiren Livni, bu ziyaret sırasında İsrail halkının saygılarını da ifade etme imkânı bulduğunu söyledi.

"İkili ilişkiler mükemmel" diyen Livni, bu ilişkilerin sadece devletler ve liderler arasında olmadığını halklar arasında da olduğunu ve ekonomik ilişkilerin son yıllarda ikiye katlandığını söyledi. Livni, bölgede 'İsrail ve Filistin' devletinden oluşan 'iki devletli bir çözüm'den yana olduğunu ancak bunun Hamas'ın Filistin'de seçimi kazanmasından sonra zorlaştığını dile getirdi. Livni, bu çözümün sadece İsrail ve Filistin halklarının değil ayrıca Türkiye ve uluslar arası kamuoyundaki önemli ülkelerin de yararına olduğunu söyledi.

İsrailli bir gazetecinin İran'ın nükleer silahlara sahip olmasının İsrail'in yanında Türkiye'ye de tehdit oluşturup oluşturmadığı sorusuna karşılık Abdullah Gül, Türkiye'nin bu konuda fikirlerini açıkça ortaya koyduğunu ve Türkiye'nin nükleer silahların yayılmasına tamamen karşı olduğunu söyledi. Gül ayrıca Türkiye'nin nükleer teknolojinin sadece barışçıl amaçlarla kullanılmasını desteklediğini ve nükleer silahların yayılmasına kesinlikle karşı olduğunu ifade etti. Gül, Türkiye'nin bu konuda Uluslar arası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) ile çok daha açık ve şeffaf bir şekilde işbirliğini teşvik ettiğini ve bunun bazı sorumluklar da getirdiğini vurguladı.

"Bölgede nükleer silahlar var demiyorum" diyen Abdullah Gül, Türkiye'nin nükleer silahlardan arınmış bir bölge istediğini ve Türkiye'nin bu konudaki pozisyonunun şüpheye mahal bırakmayacak şekilde açık olduğunu kaydetti.

İsrail'in tek taraflı olarak Batı Şeria'dan çekilme planının sorulması üzerine Abdullah Gül, Türkiye'nin bu konudaki görüşünün açık olduğunu ve iki devletin yan yana ve işbirliği içinde yaşamasını desteklediklerini söyledi. Sorunun müzakereler, görüşmeler ve karşılıklı diyalog ile çözüleceğini vurgulayan Gül, bunun temelinin de Yol Haritası olduğunu belirtti.

benzer haberler
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde