İSO: Önümüzdeki mesele büyümeyi hız kesmeden devam ettirebilmek

İSO: Önümüzdeki mesele büyümeyi hız kesmeden devam ettirebilmek

Tanıl Küçük, ikinci çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin, ''Şimdi önümüzdeki mesele, sanayi üretiminde ve ekonomideki büyümeyi hız kesmeden devam ettirebilmektir'' değerlendirmesinde bulundu.

İSO: Önümüzdeki mesele büyümeyi hız kesmeden devam ettirebilmek
16px
24px
14.09.2010 16:17
ABONE OLgoogle

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, ikinci çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin, ''Şimdi önümüzdeki mesele, sanayi üretiminde ve ekonomideki büyümeyi hız kesmeden devam ettirebilmektir'' değerlendirmesinde bulundu.

     Küçük, konuya ilişkin yazılı açıklamasında, büyümenin, iki haneyle beklentilerin de üzerinde gelmesin çok olumlu bir gelişme olduğunu ve moralleri daha da yükselttiğini ifade etti.
     Geçen yılın ikinci çeyreğinde Türkiye'nin yüzde 7,6 küçüldüğünü, bu yıl ise yüzde 10,3 büyüme kaydedildiğini hatırlatan Küçük, imalat sanayi katma değer artışının da geçen yılın aynı döneminin üzerinde gerçekleştiğini belirtti.

     Kayıpların telafi edilerek, artıya geçildiğine işaret eden bu iki gelişmenin özellikle olumlu ve dikkat çekici olduğunun altını çizen Küçük, özel tüketimin yanı sıra, özel sektör yatırım harcamalarındaki artışın da yüzde 32,1 gibi yüksek bir oranla ikinci çeyrekte de devam etmesinin diğer olumlu gelişmeler olduğunu ifade etti.

     Sanayinin her zaman olduğu gibi, ikinci çeyrekte de büyümeye önemli katkı sağladığını ve yüzde 10,3'lük büyümenin 4 puanının imalat sanayindeki büyümeden geldiğine işaret eden Küçük, şunları kaydetti:

     ''Şimdi önümüzdeki mesele, sanayi üretiminde ve ekonomideki büyümeyi hız kesmeden devam ettirebilmektir. Türkiye'yi uzun süredir meşgul eden referandum süreci, milli iradenin verdiği kararla sona ermiş bulunmaktadır. Bu noktadan sonra, artık, ekonomi başta olmak üzere, süratle gündemde bekleyen diğer sorunların çözümüne odaklanmalıyız. Yılın ilk altı ayında, GSYH'nın yüzde 11 oranında büyümesine bakarak, 2010 sonu itibarıyla programda öngörülen yüzde 3,5'lik büyümenin epeyce üzerine çıkılacağını şimdiden söyleyebiliriz. Genel itibarıyla ekonomi olumlu bir tablo ortaya koymaktadır. Ancak, işsizlik, cari açık ve ihracat gibi sıkıntı yaratabilecek başlıkların mutlaka dikkatle takip edilmesi gerekmektedir. Kısaca, artık, hep ifade ettiğimiz gibi enerjimizi ekonomiye yoğunlaştırmalı, eksikleri süratle gidermeli ve elde edilen kazanımları daha ileriye taşıyabilmeliyiz.''

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde