İsmail Gülle'ye zorlu rakip

İsmail Gülle'ye zorlu rakip

İTKİB çatısı altındaki 4 büyük ihracatçı birliği önümüzdeki hafta sandık başına gidiyor. TİM Başkanı Oğuz Satıcı'ya da listesinde yer veren İTHİB'te İsmail Gülle'ye zorlu bir rakip çıktı.

İsmail Gülle'ye zorlu rakip
16px
24px
20.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Türkiye genelindeki 59 İhracatçı Birlikleri'nde başlayan seçimlerde gözler, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) çatısı altındaki dört önemli birliğin haftaya yapılacak seçimlerine çevrildi. İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri, Hazırgiyim ve Konfeksiyon, Deri ve Deri Mamulleri ve Halı birlikleri seçimlerinde oy kullanacak ihracatçıların başvuruları önceki akşam sona erdi. Yarın açıklanması beklenen seçmen sayısı için İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nde 2 bin 450 başvuru yapıldığı bildirilirken seçimlere Süleyman Orakçıoğlu'nun tek aday olarak girmesi bekleniyor.

Seçimlerde en hareketli atmosferin ise İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği'nde (İTHİB) yaşanması bekleniyor. Başvuru sayısının bin 150 olduğu belirtilen İTHİB seçimlerinde şimdiki başkan İsmail Gülle'ye karşı liste oluşturan ve AK Parti'ye yakın olduğu iddia edilen Mehmet Halit Damar'ın özellikle küçük işletmelerden önemli sayıda oy topladığı ifade ediliyor. Başvuru gerçekleştiren bin 150 firmanın 900'ünün İsmail Gülle'yi destekleyeceği, Mehmet Damar'ın ise 250 oya ulaşabileceği belirtiliyor. Adaylığını henüz resmi olarak açıklamayan Mehmet Damar'ın adaylıktan vazgeçebileceği de konuşuluyor.

İTHİB seçimini önemli kılan bir diğer özellik ise Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı'nın bu birlikten seçimlere giriyor olması. TİM Başkanlığı'na aday olabilmesi için Gülle'nin listesinden seçilmesi gereken Oğuz Satıcı'nın, Gülle için son bir haftadır bizzat lobi yaptığı dile getiriliyor.

Damar'ın avukatları gece yarısı İTKİB'e geldi

Mehmet Yıldırım döneminde İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyeliği de yapan Mehmet Halit Damar'ın avukatlarının önceki akşam seçmen listesi kontrolünün tekrar yapılması için gece yarısı İTKİB'e geldiği belirtildi. Damar'ın avukatlarının seçmen listesinde usulsüzlük yapılması ihtimaline karşı tekrar sayım ve kontrol istediği söyleniyor.

Seçimi kazanması için bizzat ağabeyi Mustafa Damar'ın sektörün önde gelen ihracatçılarını son iki haftadır tek tek ziyaret ettiği Mehmet Halit Damar'ın oy sayısı çok fazla olmamasına rağmen listesine hâkim olduğu belirtiliyor. Damar'ın, Gülle'yi destekleyen seçmenlerin oy kullanmaya gelmemesi halinde şansının artabileceği de dile getiriliyor.   

İsmail Gülle'nin seçimleri kazanması halinde ise yönetim kurulunda çok büyük bir oynama yapmadan sadece birkaç üyelikte değişikliğe gideceği söyleniyor. İsmail Gülle'nin yönetim kurulunda halen vekil olarak İzzet İlle, üye olarak ise Oğuz Satıcı, Alişan Arıkan, Ahmet Öksüz, Pınar Ulusoy, Vedat Aydın, İbrahim Çağlar ve Adnan Bakkal görev yapıyor.

Seçimli Genel Kurul tarihleri

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği                25 Nisan

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği             26 Nisan

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği                    27 Nisan

İstanbul Halı İhracatçıları Birliği              

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde