'İnsan, sesiyle âşık bile eder!'

'İnsan, sesiyle âşık bile eder!'

ABD'nin eski başkanı Bill Clinton, 1992'de sesini yitirdiğinde başvurmadık uzman bırakmadı. Sonunda ünlü eğitmen William Riley'e başvurdu. Riley, o sırada...

'İnsan, sesiyle âşık bile eder!'
16px
24px
25.06.2006 10:42
ABONE OLgoogle

ABD'nin eski başkanı Bill Clinton, 1992'de sesini yitirdiğinde başvurmadık uzman bırakmadı. Sonunda ünlü eğitmen William Riley'e başvurdu. Riley, o sırada Stevie Wonder, Celine Dion, Lara Fabian ve Whitney Houston gibi sanatçıları eğitiyordu. Clinton'dan başka çok sayıda dünya lideri, ünlü sanatçı ve CEO'ya ses dersleri veren Riley'le, geçen hafta üçüncüsü yapılan Dünya Ses Kongresi için geldiği İstanbul'da işini konuştuk.

Sesi eğitmek zor bir iş mi?
Normal sesi olan bir kişiyi sesini en iyi kullanacağı hale getirebilmek aylar, yıllar sürebilir. Eğer bir patoloji varsa konuşma patoloğu ve doktorlarla çalışırız. Ses her türlü hastalığın ilk belirtisini verir. Parkinson, alzheimer, MS, kanser gibi... Sesinizde değişiklik olduğunu fark ederseniz hemen doktora başvurun. Sesi eğitmek demek, sadece sesin kendisini değil, bütün vücudun eğitilmesini gerektirir.
Kaç yıldır ses eğitiyorsunuz?
30. Aranılan isim olmamı ünlülere borçluyum.
Hangi ünlülere?
Birlikte çalıştığım kişilerin dörtte üçü isimlerinin açıklanmasını istemiyor. İzni olanları söyleyebilirim: Bill Clinton, Celine Dion, Lara Fabian, Stevie Wonder, Whitney Houston ve yüzlerce ses sanatçısı...
Ses bir insana âşık olmakta da etkili midir?
Kesinlikle evet. Mesela ben iyi sesi olan biriyim. Eşimle tanıştığımda beni sevdi. Fakat ertesi gün şarkı söyleyince âşık oldu! Bunun için toplantılarda insanlar benim moderatörlük yapmamı isterler. Çünkü ben birine söz vereceğim, konuşmayı durduracağım zaman bunu çok iyi bir şekilde sesimle vurgulayabilirim. Bir şeyi ifade ediş biçimimiz çok önemli.
Hangi liderler sesini çok iyi kullanıyor?
Martin Luther King, John F. Kennedy, Winston Churchill çok kuvvetli sese sahipti ve hepsi eğitim almıştı. Churchill, eğitim alana kadar çok konuşmayan biriydi. Üçü de şarkı söylemelerine borçludur etkili konuşmalarını. Bill Clinton çok iyi kullanır sesini. George Bush ne iyi konuşuyor, ne de sesini iyi kullanıyor. Tom Blair'in bir eğitmen kadrosu var. Türkiye'dekileri dinlemedim. Chirac konuştuğunda insanları büyülüyor. Dünya liderlerinin konuşmalarında çok az oranda içerik etkili olur. Asıl etkili olan ses ve konuşma biçimidir. Önceki seçimlerde Demokrat Parti adayı John Kerry, iyi konuşmacı, kötü liderdi. Konuşma tarzı ve ses kullanımı harikaydı.
Ya şarkıcı ve aktörlerden?
Amerika'da iyi sese sahip aktör yok, çünkü onlar genelde ses değil, duygu üzerine çalışırlar. Ama İngiliz ve Fransızlar ile İskandinav aktörler çok iyi. Alman aktörleri beğenmem, çünkü çok sigara içerler.
Seans ücretiniz nedir?
Çok pahalı olduğunu söyleyebilirim. Çünkü New York çok pahalı bir şehir...

Kaliteli ses için...

Çok su için.

Sigara içmeyin ve içenlerden uzak durun.

Bağırmayın.

Çok gürültülü bir ortamdaysanız telaffuz ve ağız hareketlerine ağırlık verin.

Dik durun, çünkü duruş sesi etkiler.

Karabiberli viskiden tutun, çiğ yumurtaya kadar evde hazırlanan şeylerin etkisi yoktur.

Eğer boğazınızda ağrı ve yanma varsa bir çay kaşığı tuz ve bir çay kaşığı sodyum bikarbonatı ılık suya karıştırın ve gargara yapın.

Radikal

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde