İhlas Finans kavgasının içyüzü

İhlas Finans kavgasının içyüzü

NE OLDU DA İHLAS FİNANS BİRDEN BİRE GÜNDEME GİRDİ? YAVUZ SEMERCİ YAZDI..

İhlas Finans kavgasının içyüzü
16px
24px
01.07.2005 00:00
ABONE OLgoogle

İhlas kavgasının içyüzü

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yükümlülüklerini yerine getiremediği ve likitide sorunu çözemediği gerekçesiyle İhlas Finans'ın (11.02.2001) faaliyet iznini kaldırmıştı. Özel finans kurumları farklı bir düzenlemeye sahip olduğundan İhlas Finans doğrudan tasfiye sürecine girdi. Devlet mudilerin alacaklarını 'bankalarda olduğu gibi' üstlenmedi. O gün 219 bin kişi, İhlas Finans'tan toplam 1 milyar doların üzerinde bir alacak talep ediyordu.
Ekonomik krizi en büyük neden olarak gösteren İhlas Grubu, alacaklılarla iyiniyete dayalı çözümler üretti. Bugüne kadar 400 milyon dolarlık bir ödeme yaparken, alacaklı sayısını da 92 bin kişiye düşürdüklerini söylüyorlar.
Diyeceksiniz ki, ne oldu da birden bire İhlas Finans gündeme girdi? Önce 2001 yılına dönelim.
İhlas Finans batınca akıllanan hükümet, hemen bir kanun çıkardı ve özel finans kurumlarına para yatıranları koruyacak "Güvence Fonu" kuruldu. Ancak "İhlas Finans başının çaresine baksın" anlayışıyla, kanuna geçici bir madde kondu ve Güvence Fon'u, İhlas'ın tasfiye işlemine bulaştırılmadı. Dönelim bugüne.
Biliyorsunuz, yeni Bankacılık Yasa Tasarısı, TBMM komisyonlarında son şeklini alıyor. Tasarının ilgili maddesine göre, Güvence Fonu bundan böyle Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından yönetilecek.
İşte bu noktada CHP devreyi girdi. CHP 2001 yılındaki kanuna konan geçici maddenin kaldırılmasını istedi. Bu madde yürürlükten kaldırılırsa İhlas Finans'ın tasfiye işlemi doğrudan TMSF'nin denetimine geçecek.
TMSF Başkanı Ahmet Ertürk ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener de öneriye sıcak baktı. Ancak İhlas Finans'ın bir dönem yöneticiliği yapan Ali Çoşkun ve pek çok AKP'li aynı görüşte değildi. Sonunda kavga döğüş, CHP'nin istediği oldu. Tasarı bu haliyle TBMM'ye gelecek. Orada bir değişiklik olur mu? Bu noktadan sonra İhlas Finans'ın tasfiye işlemini TMSF'nin kontrolü dışına çıkarılması AKP'nin 'yolsuzluklara mücadele ediyoruz' söylemini yerle bir eder.

Ertürk: İhlas için 5020 işletilemez

Peki İhlas Finans'ın tasfiye işlemi TMSF'ye geçtiğinde ne değişecek? Örneğin TMSF, İhlas Finans nedeniyle İhlas Grubu'nun malvarlıklarına şirketlerine el koyması söz konusu olacak mı?
Bu soruyu TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'e sordum. Ertürk, ne yeni çıkacak kanun ne de ilgili yürürlükteki kanunlara göre, batık banka sahiplerine uygulanan 6183 Sayılı Amme Alacakları Kanunu ile herşeye ve herşeyine el koyma maddesi olarak tanımlanan 5020'nin İhlas Grubu için uygulanmasının söz konusu olmadığını söyledi.
Peki değişecek olan şey ne?
Ertürk'ün yanıtı şu oldu:
"Şu anda iflas sürecini İhlas Grubu yönetiyor. İhlas Finans'ın alacaklı olduğu kurumlar var. Bu kurumların pek çoğu yine İhlas Grubu ile bağlantılı olduğunu belirtiliyor. Bu nedenle tasfiye sürecinde bu kurum kendi grubundan alacaklarına karşı yavaş hareket ediyor olabilir. Devreye biz girdiğimizde süreç hızlanır, bu süreç İhlas'ı zorlayabilir."
Ben ise işin içine TMSF'nin girmesiyle, İhlas Grubu ile İhlas Finans arasındaki ilişkilerin sandığımızdan daha karmaşık ve toplumu şoke edecek boyutta olabileceği endişesini taşıyorum. Umarım yanılıyorumdur. İhlas Holding üstüne basa basa "İhlas Finans'tan kullandığımız tek kuruş kredi yoktur. TMSF'ye geçen bankalara tek kuruş borcumuz kalmamıştır" dese de SPK raporu farklı bir yöntemin varlığını iddia ediyor. Bu yöntem, paravan bayiler aracılıyla finans kurumundan, İhlas'a para aktarılmasına dayanıyor.
İhlas Grubu'nun görüşleriyle birlikte bu yöntemi bir başka gün sorgulayalım. Nasıl olsa konu gündem maddesi olmaya devam edecek.

Yavuz Semerci/Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde