İç piyasa daralıyor mu?

İç piyasa daralıyor mu?

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU, ENFLASYON RAKAMLARINI BAKIN NASIL YORUMLADI.

İç piyasa daralıyor mu?
16px
24px
04.07.2006 13:56Güncelleme: 25.10.2023 14:54
ABONE OLgoogle

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, üretici fiyatlarında enflasyon oranının yüksek çıkmasının döviz kurlarındaki artıştan kaynaklandığını belirterek, döviz kurlarının istikrar kazanması halinde 2007 yılından itibaren enflasyonun aşağıya yönlü olacağını tahmin etiklerini belirtti.

TOBB-Ekonomi ve Teknik Üniversitesi (ETÜ)'nde Tükoloji Yaz Staj dönemi nedeniyle düzenlenen tören sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplayan Hisarcıklıoğlu, üretici fiyatlarında enflasyon oranın yüksek çıkmasının döviz kurlarındaki artıştan kaynaklandığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, döviz kurları istikrar kazanması halinde 2007 yılından itibaren enflasyon aşağıya yönlü olacağını vurgulayarak, tüketici fiyatlarında artışın küçük kalmasının ise şirketlerin maliyetlerini fiyatlara yansıtmamasından kaynaklandığını belirtti.

Açıklanan enflasyon rakamlarının iç talebin daraldığının somut bir göstergesi olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, "İç talebin daralması sonucunda bu sıkıntı artarak devam edecektir. İhracat yapan şirketlerin önü açık ancak iç piyasaya satış yapan şirketler sıkıntı yaşayacaktır" diye konuştu.

Bir soru üzerine yaşanan enerji kesintilerini değerlendiren Hisarcıklıoğlu, özel sektörün karlılığı devam ettiği sürece üretim yapacağını, zarar ettiği takdirde ise üretim yapmasının sözkonusu olmayacağını dile getirdi. Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de elektrik piyasasının biran önce liberalleşerek, piyasanın özel sektöre bırakılması, kamunun ise denetim olarak sektörü düzenlemesi gerektiğini söyledi.

Ankara/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde