Hyundai'den 4 bin kişiye yeni iş

Hyundai'den 4 bin kişiye yeni iş

Otomobil devlerinden Hyundai, gelecek yıl mart ayında İzmit'te 100 milyon dolarlık yatırım yapacak.Hyundai Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, yeni yatırımla birlikte toplam 4 bin kişiye iş imkanı sağlayacaklarını kaydetti.

Hyundai'den 4 bin kişiye yeni iş
16px
24px
14.04.2006 16:06
ABONE OLgoogle

Hyundai Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar ve yurtiçi satış pazarlamadan sorumlu Genel Müdür yardımcısı Kurthan Tarakçıoğlu Adapazarı Sapanca'daki Richmond Nua Otel'de Sonata modelinde 2.0 CRDİ-VGT dizel ve 2.0 CVVT benzinli motor seçeneklerinin satışa sunulmasıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Hedeflerinin büyük olduğunu anlatan konuşmacılar, satışa sundukları yeni yatırım imkanlarını da araştırdıklarını belirterek, 100 milyon dolarlık yeni yatırım yapacaklarını ifade etti. Kibar, yapacakları bu yeni yatırımla toplam 4 bin kişiye iş imkanı sağlayacaklarını kaydetti. İzmit'te yeni yatırımlarının başladığına işaret eden Kibar, bölgede yatırımlarının genişletilmesiyle yan sanayi yatırımlarının da artacağına dikkat çekti.

Türkiye'de satılan 10 farklı binek otomobil ile otomotiv sektöründe en zengin model yelpazelerinden birine sahip olan Hyundai, sonata modelini tüm dünyada ilk kez 1985 yılında satışa sunmuştu.

Sonata, Hyundai'in amiral gemisi modeli olarak yeni teknolojilerin her zaman öncülüğünü yaptığı kaydediliyor. Hyundai yetkilileri, her nesli ile önemli satış rakamları yakalayan Sonata'nın , daha şık, agresif ve sportif hale getirilen yeni görünümüyle bulunduğu sınıfta daha fazla kişiye ulaşmayı hedeflediğini belirtti.

Genellikle 35 yaş üzeri üst gelir grubunda bulunan, şirket sahibi ya da yöneticisi olan bayları ve prestij ile konfora önem veren ve güvenilir bir otomobil arayanları hedefleyen sonata, ilk kez sunulan ve geliştirilen yepyeni özellikleriyle kendi sınıfında yeni standartları belirliyor.

Yenilenen görünümüyle ilk kez eylül 2005'te Türkiye'de satışa sunulan sonata, ilk etapta 162 PS'lik 2.4 CVVT benzinli ve 235 ps gücündeki 3.3 v6 motorlarla ithal edildi. çekici tasarımı, üstün güvenliği, yüksek konforu ve etkileyici performansıyla Türk tüketicisinin beğenisini kazanan Sonata'da daha köşeli, kolay anlaşılabilir ve modern çizgiler yer alıyor. ön tarafta tek çıtalı radyatör ızgarası, dikdörtgen ön farlar ve kaput çizgisi ilk bakışta dikkati çekiyor. profilden bakıldığındaysa aracın hatları, ön ve arkadaki çizgilerle büyük bir uyum sergiliyor. 16 inçlik jantlar, şişkin çamurluklar, krom kaplı kapı kolları ve düşük konumlandırılan koruma çıtaları sportif bir görünüm oluştururken arka stop lambaları ve tampon, atletik görünümü tamamlıyor.

Sonata'nın kabin içindeyse ferah, kaliteli ve kullanımı kolay bir ortam bulunuyor. yüksek kalitede malzemenin kullanılması, üstün konfor ekipmanlarının bulunması, daha geniş bir iç hacim sunulması ve dış görünümdeki sportifliğin kabin içine de yansıtılması, yolcuların şehir içi kullanımlarda ve uzun yolculuklarda Sonata'da en keyifli vakti geçirmesini beraberinde getiriyor.

Yeni jenerasyon Sonata'nın boyu bir önceki modele göre 55 mm, dingil mesafesi de 30 mm daha uzun. bu artış sayesinde kabin içinde daha geniş bir alan elde edilirken ön diz mesafesinde 10 mm ve arka diz mesafesinde 30 mm'lik bir artış sağlandı. ön baş mesafesi 22 mm ve arka baş mesafesi de 15 mm artarken bagaj hacmi de 523 litre gibi sınıfında oldukça iddialı olan bir değere çıkarıldı.

Sonata'nın sportifliği, konforu ve yüksek performansına, özel olarak geliştirilen iki adet yeni motor ile ekonomiklik de ekleniyor. 2.0 litre hacmindeki crdi-vgt dizel motor ve 2.0 litre hacmindeki cvvt benzinli motorlar, maksimum güç ve ekonomiyle birlikte düşük gürültü ve egzoz emisyonları sağlıyor. bu iki motorda da alüminyum silindir blokları bulunuyor.

VGT (variable geometry turbocharger - değişken geometrili turbo) teknolojisi kullanılan 2.0 litrelik dizel motor,

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde