Hürriyet'in karı yüzde 222 arttı

Hürriyet'in karı yüzde 222 arttı

HÜRRİYET İCRA KURULU BAŞKANI VUSLAT DOĞAN SABANCI, 2005 BİLANÇOSUNU AÇIKLADI.

Hürriyet'in karı yüzde 222 arttı
16px
24px
10.04.2006 13:48Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle
Sabancı, 2006 yılında gazetenin fiyatında bir artış planlamadıklarını söyledi.

Hürriyet Gazetesi'nin 2005 verileri ile 2006 yılı hedeflerinin kamuoyuna duyurulması amacıyla gazetenin genel merkezinde düzenlenen basın toplantısına Vuslat Doğan Sabancı ile birlikte Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök ve diğer yöneticiler katıldı. Sabancı, burada yaptığı konuşmada, iyi yönetilmesinin bir sonucu olarak şirketin, İMKB'nin en istikrarlı büyüyen şirketi olduğunu belirterek, 14 yılda Borsa'daki hisselerinin yüzde 487 arttığını anlattı. 2005 yılının yapısal dönüşümün, özelleştirmenin hız kazandığı, Türkiye'ye yabancı ilgisinin arttığı bir yıl olduğunu dile getiren Sabancı, Türkiye'deki medya yatırımlarının 2005 yılında yüzde 38, reklam pazarının yüzde 22 artış gösterdiğini, Hürriyet'in reklam alanında yüzde 28,5 büyüme gerçekleştirdiğini kaydetti.

Sabancı, bu rakamların söylenildiği gibi Türkiye'de gazete okurunun hiç de az olmadığını gösterdiğini belirterek, diğer ülkelerin okur oranıyla karşılaştırıldığında bunun daha da iyi anlaşılacağını dile getirdi. Sabancı 2005 yılında Türkiye'de satılan gazetelerin toplam tirajı yüzde 11 büyürken Hürriyet'in tirajının büyüme oranının yüzde 5 olduğunu aktardı. Sabancı,'Hürriyet'in gelirleri geçen sene yüzde 24 artarak 585 milyon dolara, net karı ise yüzde 222 artarak 87,6 milyon dolara yükseldi' dedi. Vuslat Doğan Sabancı, reklam gelirlerindeki artışın yüzde 18'inin sayfa sayısının çoğaltılmasından, yüzde 8'inin fiyat artışından kaynaklandığını ifade etti.

Sabancı, 2006 yılı beklentileri içinde reklam payını yüzde 20 oranında büyütmeyi hedeflediklerini ifade ederek, bu hedefi geçen yıl olduğu gibi sayfa sayısının artışıyla değil, reklam birim fiyatlarını arttırarak yapılacağını kaydetti. Ayrıca, önümüzdeki dönem bölgesel yapıyı geliştirerek de büyümeye katkı sağlanacağını belirten Sabancı, "Maalesef internetteki reklam gelirleri çok düşükr. Mevcut gelirleri arttırara yeni portallar kurmayı düşünüyoruz" şeklinde konuştu. Sabancı, Hürriyet bünyesinde çıkan Referans ve Gözcü gazetelerine de değinerek, özellikle bu yıl 2. yılını dolduracak olan Referans'ın reklam payının az olduğunu ifade etti. Sabancı, ancak gazetenin yüzde 104 oranında bir büyüme kaydettiğini belirterek, ileriki yıllarda reklam payının da artacağını ifade etti.

'CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİN SİYASİ BİR KRİZE DÖNÜŞECEĞİNİ SANMIYORUM'

Vuslat Doğan Sabancı'nın konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Ertuğrul Özkök, gazetecilerin, reklam payını yüzde 20 arttırmayı düşünen gazetenin bir siyasi veya ekonomik kriz beklemediği yönündeki yorumları üzerine, kendisinin de bir siyasi veya ekonomik kriz beklemediğini söyledi.

Özkök, geçmişte, Cumhurbaşkanı'nın Başbakana anayasa kitapçığı fırlatması sebebiyle sarsılan piyasaların, bundan daha büyük krizlerle karşılaştığı halde tepki vermediğini öne sürerek, önümüzdeki dönemde de çıkan krizlerde bunun piyasalara yansımadığını söyledi. Türkiye'nin kritik bir bölgede bulunduğuna dikkat çeken Özkök, şöyle konuştu: "Burası Türkiye sadece bizimle ilgili de değil. İran olayında Türkiye'nin Irak kadar etkileneceğini düşünmüyorum." Özkök, gelecek yıl gerçekleşecek olan Cumurbaşkanlığı seçiminin de siyasi krize dönüşmeyeceğini savundu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde