Helikopterde korkunç şüphe

Helikopterde korkunç şüphe

5 polisin şehit olduğu helikopter kazası raporunu Star ele geçirdi: Pilotaj hatası yok. Helikopterin daha ilk uçuşunda motor arızası yaparak düşmesi, ihalede ‘Yanlış firma tercihi mi yapıldı’ sorusunu akla getirdi...

Helikopterde korkunç şüphe
16px
24px
25.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Antalya’daki keşif görevi sırasında 2’si pilot 5 polisin şehit olmasına sebep olan helikopter kazasının ön raporu belli oldu. Raporda, ‘pilotaj hatası olmadığı’ belirtildi. Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı’ndan Antalya’ya giden 6 kişilik teknik heyetin hazırladığı ön raporda, ‘Pilot Emniyet Amiri Hakan Kaya, arızalanan helikoptere başarıyla acil iniş yaptırmış. Kesinlikle pilotaj hatası yok’ denildi.

2 yıl garantileri var

Türkiye’ye her biri 2.2 milyon dolardan 10 adet orta tip helikopter satan MD Firması’ndan 3 uzman Ankara’ya gelerek kazaya yolaçan teknik arızayı incelemeye başladı. Aşırı sıcak ve güç yüzünden motor komprasör stol’unun arızalandığı ve helikopterin güç kaybedip kontrolden çıktığı bildirildi. Genel Müdürlük, kaza raporu çıkıncaya kadar 7 adet MD-600N helikopterin uçuşunu yasakladı. Şu ana kadar emniyete 8 helikopter teslim eden MD firmasının kalan 2 helikopteri de önümüzdeki günlerde Ankara’ya göndereceği öğrenildi. Helikopterlerin 2 yıl garantili olduğu, kazanın teknik arızadan kaynaklandığı anlaşılırsa firmanın düşen helikopterin yenisini vereceği ifade edildi.

Caddeye yöneldiler

Feci kazanın detaylarını ortaya koyan ön rapora göre, pilot Emniyet Amiri Hakan Kaya’nın motoru arızalanan helikopteri önce Atatürk Stadyumu’na indirmeyi planladığı ancak, stadın duvarlarını aşamacağı endişesiyle bundan vazgeçtiği belirtildi. Kahraman pilotun, boş gördüğü caddeye başarıyla ‘acil iniş’ yaptığı, helikopterin yerde 30-40 metre kızaklaması sonucu devrilip bir ton benzin bulunan yakıt tankının patladığı ifade edildi.

Düştüğünde hepsi yaşıyordu

Teknik heyet, helikopterin caddeye yaptığı acil iniş ve kızaklama sırasında 5 polisin sağ olduğunu belirledi. Ekipteki bir yetkili, ‘Vatandaşlar kazadan 2-3 dakika sonra anında enkaza müdahale etmiş olsalardı 5 polisi kurtarabilirdi. Ekip, kızaklamanın etkisiyle şoka girmiş ve dışarı çıkamamış. Bu sırada patlayan yakıt tankı yüzünden hepsi şehit olmuş’ dedi.

ŞEHİT AİLELERİ DAVA ACACAK

ŞEHİT olan 5 polisin ailesi, Amerikan MD Firması aleyhine tazminat davası açmaya hazırlanıyor. Antalya Emniyeti’nde görevli şehit komiser Adem Vurucu’nun ağabeyi Sami Vurucu, ‘Diğer şehit aileleriyle de görüşüp Amerikan firması aleyhine tazminat davası açmayı teklif edeceğiz. Onlar ne düşünür bilmiyoruz, ama biz tazminat davası açmakta kararlıyız.’ dedi. Pilot Başkomiser Kudret Çalık’ın babası Mehmet Çalık da kaza raporunun açıklanmasından sonra MD firması aleyhine tazminat davası açabileceğini söyledi. Şehit Emniyet Amiri Ramazan Can’ın eşi Serpil Can ise ‘Şu an dava açmayı düşünecek durumda değilim diye konuştu.

21 MİLYON 700 BİN DOLARLIK İHALE

EMNİYET Genel Müdürlüğü, 2000 yılında 10 adet orta tip helikopter satın almak için uluslararası ihale açtı. İhaleye ABD’den Bell, Mc Douglas (MD), İtalya’dan Agusta ile Fransa’dan Eurocopter firmaları katıldı. 2001 yılında sonuçlanan ihaleyi ABD firması MD, 21 milyon 700 bin dolarlık teklifle kazandı. Şu ana kadar düşen helikopterle birlikte 8 helikopter Ankara’ya teslim edildi. 2 helikopter ise yıl sonunda gönderilecek. Düşen helikopterin moturunun kapsamlı inceleme için üretildiği Roll Rice fabrikasına gönderileceği öğrenildi. İncelemenin ardından kaza kırım raporunun hazırlanacağı bildirildi.

Kamil Elibol/Star

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde