Halliburton rüşveti kabul etti

Halliburton rüşveti kabul etti

Irak’ın yeniden yapılandırılması sürecinde aldığı ihalelerle dikkat çeken ABD şirketi KBR’nin eski bir çalışanı, bir Irak firmasından 110 bin dolar rüşvet aldığını kabul etti.

Halliburton rüşveti kabul etti
16px
24px
25.08.2005 00:00
ABONE OLgoogle
Bir dönem ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney tarafından yönetilen Halliburton şirketinin yan kuruluşu olan KBR’nin eski çalışanı, rüşveti veren Irak firmasıyla 609 bin dolarlık bir sözleşme yaptığını doğruladı. Olayın patlak vermesinin ardından Halliburton’daki görevine son verilen 40 yaşındaki Glenn Allen Powell, 20 yıl hapis ve 1.25 milyon doları bulabilecek para cezasıyla karşı karşıya. Irak’ta savaşın ardından 9 milyar doları aşkın ihale alan Halliburton sözcüsü Cathy Mann ise, grup içindeki hiçbir şirkette böyle bir davranışı hoşgörüyle karşılamayacaklarını söyledi. Ancak Powell’ın yolsuzluğu Halliburton içinde yaşanan ilk skandal değil. Grubun Irak’ta yaptığı işler hakkında birçok soruşturma açılırken, mart ayında da yine KBR’nin eski bir çalışanı olan Jeff Alex Mazon, ABD ordusunu 3.5 milyon dolardan fazla dolandırmakla suçlanmıştı.
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde