'Halk beni görmek istiyor'

'Halk beni görmek istiyor'

Şener, halkın, yeni siyasi oluşumun başında kendisini görmek istediğini savundu

'Halk beni görmek istiyor'
16px
24px
18.04.2008 21:54
ABONE OLgoogle

Başbakan eski Yardımcısı Abdüllatif Şener, Türkiye'de yeni bir siyasi oluşumun gerekli olduğunu söyledi. Halkın bu yeni oluşumun başında kendisini görmek istediğini ileri süren Şener, "Siyaset tarzı ve biçimiyle ilgili yeni beklentiler ve talepler var. Ancak bu gelişmeler ve Türkiye genelindeki bu dalganın düzeyi benim beklememi gerektiriyor" dedi.

22 Temmuz seçimlerinde aday olmayarak TOBB Ekonomi Üniversitesi'nde öğretim elemanı olmayı seçen Başbakan eski Yardımcısı Doç. Dr. Abdüllatif Şener, 265 gün sonra memleketi Sivas'a geldi. Şener, Özel Hareket Şube Müdürlüğü önünde Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri ve çok sayıda vatandaş tarafından sloganlarla karşılandı. Şener, yaklaşık 300 araçlık konvoyla şehir turu atarak, Ticaret ve Sanayi Odası'na geldi. Burada gündeme ilişkin değerlendirmede bulunan Şener, Türkiye'nin çok önemli sorunları olduğunu vurguladı.

Her ne kadar iki üniversitede ders verse bile günlük siyasi gelişmeleri takip ettiğini kaydeden Şener, insanların birden eski alışkanlıklarını bırakamadığını söyledi. Bugüne kadar siyasete dair kaygı ve heyecan taşıdığını, siyasetle ilgili değerlendirmeler yaptığını kaydeden Abdüllatif Şener, "İyi şeyler yapılsın yanlışlar olmasın diye açıklama yapıyorum bundan sonra da konuşmaya devam edeceğim" dedi. Ak Parti'nin kapatılması davasıyla ilgili bir soru üzerine Şener, parti kapatmaya karşı olduğunu dile getirdi. Şener, parti kapatmaların Türkiye'nin siyasi hayatına olumlu yansımadığını belirtti. Her partide doğru ve yanlışların olabileceğini anlatan Şener, Avrupa ülkelerindeki asırlık partileri örnek gösterdi. Abdüllatif Şener, "Mecliste grubu bulunan partilere baktığınız zaman Ak Parti 7 yıl, CHP, MHP 15, DTP de 3-5 yıllık parti. Avrupa ülkelerinde ise 100-150 yıllık partiler var. Parti kapatılması Türk siyasetine bir şey kazandırmaz. Yine de Türkiye bir hukuk devletidir. Ve yargıya güvenmek gerekir" diye konuştu.

"HALK YENİ SİYASİ OLUŞUMUN BAŞINDA BENİ GÖRMEK İSTİYOR"

Farklı bir siyaset anlayışına ihtiyaç olduğunu vurgulayan Abdüllatif Şener, yeniden siyasete girme sinyalleri verdi. Bu yeni oluşumda kitlelerin kendisini adres gösterdiğini savunan Şener, şunları söyledi:

"Farklı bir siyasi anlayışı yerleştirmeye çalıştığım herkes tarafından biliniyor. Toplumsal talep önüme yeni bir beklenti çıkarırsa gereğini yaparım. Siyaset sadece siyasi aktörlerin isteğiyle olmaz. Onu var kılan şey halkın talep ve istekleridir. Vatandaşın beklentileri ortaya hangi talebi çıkarırsa orda beni görürsünüz."

Vatandaşın beklentisinin ne yönde olduğu şeklindeki bir soruya ise Şener, halkın yeni bir siyasi oluşum beklediğini belirterek, bu oluşumun başında ise kitlelerin en fazla telafuz ettiği kişinin kendisi olduğunu savundu. Şener, "Siyaset tarzı ve biçimiyle ilgili yeni beklentiler ve talepler var. Bu yeni beklenti ve talepler benim ismimle birlikte yaygınlık kazanıyor. Ancak bu gelişmeler ve Türkiye genelindeki bu dalganın düzeyi benim beklememi gerektiriyor. Bu talebin daha olgunlaşması ve güçlenmesi gerekir. Bir yeni siyaset anlayışına zemin verecek onu güçlü kılacak halkta bir beklenti meydana gelirse, o beklentiyi cevaplandırırım" diye konuştu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde